Ugoda Federalnej Komisji Handlu z byłym szefem Cambridge Analytica

Federalna Komisja Handlu USA wyraziła zgodę na zawarcie ugody z dyrektorem generalnym firmy Cambridge Analytica, Alexandrem Nixem, a także z Aleksandrem Koganem, twórcą aplikacji, która pozyskała dane użytkowników Facebooka.


Ugoda Federalnej Komisji Handlu z byłym szefem Cambridge Analytica

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych latem 2019 roku wszczęła postępowanie przeciwko Nixowi i Koganowi w związku z aferą wokół Facebooka i Cambridge Analytica, która wybuchła po tym, jak okazało się, że dane użytkowników serwisu społecznościowego założonego przez Marka Zuckerberga wyciekły i zostały wykorzystane przez sztab wyborczy Donalda Trumpa. Facebook został ukarany przez FTC karą w wysokości 5 miliardów dolarów.

Jeszcze na początku grudnia Federalna Komisja Handlu opublikowała swoje stanowisko w sprawie Cambridge Analytica, w którym podkreśliła, iż spółka ta naruszyła regulacje prawne i pozyskała w sposób wątpliwy etycznie dostęp do danych użytkowników Facebooka.

Fragment ugody zawartej pomiędzy Federalną Komisją Handlu a Alexandrem Nixem i Aleksandrem Koganem.

Zgodnie z zawartą ugodą, Alexander Nix i Aleksandr Kogan nie mogą zatajać informacji ani też przekazywać fałszywych informacji podczas rozmów z amerykańskimi regulatorami na temat prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych i tego, jak dane te były wykorzystywane przez Cambridge Analytica.

Czytaj więcej: 5 mld dolarów kary dla Facebooka za naruszenie prywatności użytkowników


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO