Ugryzienie, szachy, polityka – Kim jest szefowa sztabu Andrzeja Dudy

· 4 min read
Ugryzienie, szachy, polityka – Kim jest szefowa sztabu Andrzeja Dudy

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – Szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Reprezentowała Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Występowała w imieniu NBP o zaprzestanie publikacji na temat banku, w czasie ujawnionej przez Gazetę Wyborczą afery z nagraniami Leszka Czarneckiego z 2018 roku. Opisywana przez polityków PiS jako wschodzące słońce polskiej polityki. W sobotę Gazeta Wyborcza ujawniła, że w 2018 roku Turczynowicz-Kieryłło wdała się w szarpaninę z mężczyzną w Milanówku. Mężczyzna twierdzi, że został przez kobietę ugryziony, kobieta zaś twierdzi, że była duszona przez mężczyznę.

Łamanie ciszy wyborczej?

Na łamach Gazety Wyborczej pojawił się tekst, w którym Krzysztof Umiastowski ujawnia, że w nocy z 2 na 3 listopada 2018 roku, podczas ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych Pani Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wraz ze swoim 15-letnim synem oraz nieokreślonym mężczyzną około 2 w nocy roznosili ulotki namawiające do głosowania na jednego z kandydatów na burmistrza Milanówka Piotra Remiszewskiego. Jego kontrkandydatką w tych wyborach była Wiesława Kwiatkowska. Oboje z niezależnych komitetów. Umiastowski miał zawiadomić straż miejską o naruszeniu ciszy wyborczej. Wyborcza posiada nagranie tej rozmowy. Przed przyjazdem strażników mężczyzna postanowił zatrzymać osoby roznoszące ulotki. Pochwycił on kobietę oraz 15-letniego chłopaka. Drugiemu mężczyźnie udało się uciec.

W związku z burzą medialną w prasie ogólnopolskiej dotyczącą pogryzienia mnie przez znaną, warszawską adwokat, a obecnie...

Gepostet von Krzysztof Motyl Umiastowski am Samstag, 22. Februar 2020

Dwie, a nawet trzy wersje

Po zatrzymaniu kobieta okazała się być Jolantą Turczynowicz-Kieryłło wraz z 15-letnim synem. Mężczyzna twierdzi, że kiedy kobieta zobaczyła nadjeżdżających strażników miejskich ugryzła mężczyznę w ramię. Pani Mecenas twierdzi, że była duszona przez mężczyznę i ugryzła go w ramach samoobrony. Na dowód tego przedstawia dokumenty z obdukcji lekarskiej, w których lekarz badający kobietę przypuszcza, że mogła paść ofiarą duszenia. Umiastowski pokazuje za to zdjęcia ugryzienia na ręce oraz zdjęcia ulotek. Straż miejska w protokole z miejsca zdarzenia załączyła zdjęcie ulotki wskazanej przez mężczyznę, jednak nie znalazła dowodów na łamanie ciszy wyborczej. Następnego dnia Turczynowicz-Kieryłło zeznała na posterunku policji, że ok. 2 w nocy spacerowała wraz z 15-letnim synem i psem. Mężczyzna miał ją napaść, a ulotka wskazana w protokole straży miejskiej została znaleziona przez syna prawniczki na chodniku. Oboje zamieszani w sprawę zarówno Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, jak i Krzysztof Umiastowski złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sąd umorzył oba postępowania ze względu na brak wystarczających dowodów. Wskazał jednak, że zarówno jedna jak i druga strona mogą wystąpić na drogę pozwu z prywatnego powództwa. Pani Mecenas tego nie zrobiła, Umiastowski złożył pozew krótko po zakończeniu wcześniejszej sprawy.

Prawniczka, polityczka, szachistka

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest prawniczką. Była pełnomocniczką w procesach przeciwko policjantom zamieszanym w sprawę zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Reprezentowała Mariusza Handzlika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w procesie lustracyjnym. W 2018 roku po ujawnieniu przez Gazetę Wyborczą afery z nagraniami Leszka Czarneckiego, kiedy okazało się, że w sprawę korupcyjną może być zamieszany również prezes NBP Adam Glapiński wystąpiła przeciwko Agorze (wydawcy Gazety Wyborczej przyp. red.) z pozwem o ochronę dobrego imienia banku. Żądała, aby wstrzymać publikację wszystkich szkalujących artykułów w Gazecie Wyborczej oraz Newsweeku na temat NBP, oraz usunąć dotychczas wszystkie wydane wcześniej artykuły zarówno w Internecie jak i w prasie drukowanej. Pozew został odrzucony przez sąd. Politycznie związana w latach 90’ z AWS. Była członkinią Rady Miasta Bydgoszczy. W 2019 roku weszła do sejmu jako bezpartyjna kandydatka z rekomendacją Partii Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Na przełomie lat 80’ i 90’ XX wieku zawodowo zajmowała się rozgrywkami w szachy juniorów. Zdobyła 4 medale w różnych kategoriach wiekowych. Trzy srebrne i jeden brązowy.

Szefowa kampanii

Kierowanie sztabem wyborczym Andrzeja Dudy powierzono jej 19 lutego podczas konferencji prasowej prezentującej całą ekipę wyborczą Prezydenta Andrzeja Dudy ubiegającego się o reelekcję. Spekuluje się, że posadę szefowej sztabu Turczynowicz-Kieryłło otrzymała w spadku, po Joannie Lichockiej, która po swoim pamiętnym, wulgarnym geście w stronę opozycji parlamentarnej, straciła szansę na kierowanie kampanią Andrzeja Dudy.

Pani Mecenas już pełniąc swoje obowiązku szefowej sztabu podczas wywiadu w TVP (19.02.2020r.) powiedziała: „Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa.” – czym wzbudziła dużą krytykę zwłaszcza po stronie opozycji politycznej.

Gość Wiadomości, 19.02.2020 - https://vod.tvp.pl/video/gosc-wiadomosci,19022020,46426024

Posłanka broniła się, że jej słów nie można rozumieć jako próbę łamania wolności słowa i cenzurowania. Za złożenie wniosków w imieniu NBP o wstrzymanie negatywnych artykułów o prezesie Glapińskim otrzymała honorarium w wysokości 26 tys. zł. Radosław Fogiel rzecznik prasowy PiS zapytany w Radiu ZET (24.02.2020) czy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest obciążeniem dla kampanii Andrzeja Dudy, oraz czy zostanie usunięta ze stanowiska zaprzeczył, aby partia miała takie plany wobec Pani Mecenas. Jedną z ostatnich wypowiedzi JTK są słowa: "Uważam, że najważniejsze funkcje w państwie - np. prezydenta - powinni pełnić mężczyźni"

zdjęcie wykorzystane na początku artykułu należy do: https://twitter.com/mecenasJTK

Related Articles