Układ Majchrowskiego

Układ Majchrowskiego

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski pomógł politykom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego znaleźć nowe posady w miejskich spółkach.

· 2 min read

Minęło kilka tygodni od zmian we władzach Zarządu Województwa Małopolskiego po tym, jak władzę w regionie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego szybko jednak znaleźli nowe posady.

Wojciech Szczepanik, który wcześniej pełnił funkcję sekretarza województwa, otrzymał posadę członka zarządu krakowskich wodociągów. Do portfela Szczepanika mogą szybko trafić fundusze, ponieważ były sekretarz może liczyć nawet na ponad 24 tysiące złotych zarobków.

Jerzy Popiel, były radny miejski z ramienia Platformy Obywatelskiej, został wiceprezesem spółki miejskiej Miejska Infrastruktura tuż po wyborach samorządowych.

Również Wojciech Kozak, były już wicemarszałek z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, został przygarnięty przez Jacka Majchrowskiego, który zapewnił mu miejsce pracy w Wodociągach Miasta Krakowa.

Jacek Krupa z Platformy Obywatelskiej, który pełnił niegdyś funkcję marszałka województwa, zaczął pracę na stanowisku dyrektora do spraw promocji w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Wcześniej jako marszałek zarabiał on ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Obecnie będzie mógł liczyć jednocześnie na uposażenie i dietę radnego wojewódzkiego, a także na dodatkowy wpływ gotówki dzięki posadzie zapewnionej mu przez prezydenta Krakowa.

Jeden z krakowskich urzędników zwrócił uwagę na sytuację, która ma miejsce:

Liczyli na to, że to się nie wyda zbyt szybko.

Wcześniej wspomniany Wojciech Kozak do MPWiK trafił dzięki Majchrowskiemu. W spółce objął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej. Według spółki miejskiej, do zadań Kozaka należy zajmowanie się "nadzorem nad procesem sprzedaży hurtowej usług". Niejasna jest sytuacja zarobków Wojciecha Kozaka, ponieważ spółka zasłania się ochroną danych osobowych. Wiadomo jednak, że dolna granica zarobków miesięcznych na stanowisku dyrektorskim takim, jakie sprawuje Kozak, wynosi 7 623 złote.

Do władz MPWiK trafił także inny działacz PSL. Mowa o Wojciechu Szczepaniku, który może liczyć na zarobki wynoszące 24 221 złotych. Do zarządu trafił 20 stycznia 2019 roku zaraz po tym, jak rada nadzorcza spółki podjęła decyzję o powiększeniu zarządu do czterech osób oraz oddała jedno ze stanowisk w zarządzie Szczepanikowi.

Wymieniona wcześniej Miejska Infrastruktura, spółka miejska odpowiadająca przede wszystkim za kontrolę nad strefą płatnego parkowania oraz budowę parkingów, również ma nowy zarząd. Kolejnym wiceprezesem spółki został Jerzy Popiel, były radny miejski Platformy Obywatelskiej. Popiel nie znalazł się na liście wyborczej Platformy, jednak partia o nim nie zapomniała zapewniając mu miejsce w MI.

Jedynie Grzegorz Lipiec nie dostał żadnej posady w spółkach miejskich. Jednak jest to związane z faktem, iż przejął mandat poselski po tym, jak Bogusław Sonik poszedł do Parlamentu Europejskiego, by zająć miejsce Bogdana Wenty, który obecnie pełni funkcję prezydenta Kielc.

Kolejnym miejscem, które wkrótce może powitać tym razem Jana Pamułę, jest Agencja Rozwoju Miasta. Aktualnie trwają spory związane ze spółką miejską, które zostały spowodowane różnymi planami wobec ARM. Warto dodać, że Agencją Rozwoju Miasta, w rękach której jest m.in. Tauron Arena, zarządza Małgorzata Marcińska, jedna z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowniczek prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz wiceprezydenta Andrzeja Kuliga.


Bądź na bieżąco z naszymi śledztwami. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE