Ukraina będzie współpracować z Estonią w zakresie e-administracji

Rządowa delegacja Ukrainy odwiedziła niedawno Estonię w celu uzyskania oceny własnej koncepcji e-administracji.

· 1 min read
Ukraina będzie współpracować z Estonią w zakresie e-administracji

Delegacja władz Ukrainy odwiedziła Estonię w dniach 10-11 maja w celu uzyskania oceny ze strony estońskich ekspertów i ekspertek w związku ze swoją koncepcją rozwoju e-administracji na Ukrainie. Informacje na temat wizyty opublikowane zostały na stronie administracji prezydenta Ukrainy. Wynika z nich, że władze ukraińskie mają zamiar przebudować system administracyjny w kraju.

W wizycie w Estonii wziął udział m.in. Michaił Fiodorow, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obie strony omówiły nadchodzącą współpracę estońsko-ukraińską współpracę w zakresie rozwoju nowych technologii. To właśnie podczas tego spotkania przedstawiciele i przedstawicielki władz ukraińskich chcieli uzyskać ekspercką ocenę swojego programu dotyczącego e-administracji, której elementy są planowane do wprowadzenia na Ukrainie.

Fiodorow w trakcie wizyty podkreślił fakt, iż Estonia jest pierwszym państwem na świecie, w którym zostały przeprowadzone wybory z wykorzystaniem Internetu. Co więcej, to w Estonii został stworzony system pozwalający obywatelom i obywatelkom załatwić większość urzędowych spraw bez konieczności wychodzenia z domów i mieszkań.

Michaił Fiodorow zaznaczył, iż teraz celem władz ukraińskich jest wdrożenie aktualnych oraz innowacyjnych technologii pozwalających rozwinąć e-administrację na Ukrainie. Łącznie przeprowadzonych zostało 10 spotkań z władzami Estonii. W niektórych uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki Komisji Europejskiego, estońskiej Akademii E-Governance, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Agencji Systemów Informacyjnych.


Świat bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO