Unia Europejska odmówiła uznania suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Unia Europejska jest przeciwna uznaniu Wzgórz Golan jako terytorium zaanektowanego przez Izrael.

· 2 min read
Unia Europejska odmówiła uznania suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Unia Europejska nie uznaje aneksji Wzgórz Golan przez Izrael, czyli terenów okupowanych przez izraelskie siły zbrojne. W piątek o tym fakcie poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, a jeszcze wcześniej podobnie powiedziała rzeczniczka Wspólnoty Europejskiej:

Stanowisko Unii nie zmieniło się. Unia Europejska, zgodnie z prawem międzynarodowym, nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi przez Izrael od czerwca 1967 roku, łącznie ze wzgórzami Golan, nie uważa ich również za część terytorium izraelskiego.

Zdecydowanie przeciwne jednostronnym posunięciom Izraela są Niemcy i Francja. Ulrike Demmer, rzeczniczka niemieckiego rządu, zaznaczyła w swojej piątkowej wypowiedzi, że zmiana granic państwowych musi "być robiona środkami pokojowymi", a udziałem wszystkich stron, których to dotyczy. Dodała, że władze Niemiec "odrzucają jednostronne posunięcia" państwa Izrael.

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno poinformowało o tym, że władze Republiki Francuskiej także nie uznają izraelskiej aneksji okupowanych Wzgórz Golan.

Wzgórza Golan są terytorium okupowanym przez Izrael od 1967 roku. Francja nie uznaje izraelskiej aneksji z 1981 roku. Uznanie izraelskiej suwerenności nad Golan, okupowanym terytorium, byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym, zwłaszcza z obowiązkiem nieuznawania przez państwa nielegalnej sytuacji w ten sposób francuskie MSZ oświadczyło stanowisko francuskiego rządu.

Należy tutaj dodać, że Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w swoich rezolucjach również wskazała, że izraelska aneksja jest nieważna.

Za Izraelem wstawił się natomiast Donald Trump, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, który oświadczył w czwartek, że uznanie aneksji ma "kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu".

Po 52 latach nadszedł czas, by Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan napisał Trump na swoim profilu na Twitterze.

W ten sposób Donald Trump udzielił politycznego wsparcia Benjaminowi Netanjahu, premierowi Izraela, cztery dni przed wizytą w Waszyngtonie oraz niecałe trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu.

Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, podczas której wcielił je do swego terytorium. Wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała decyzji władz Izraela, a Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała kilka rezolucji potwierdzając, że Narody Zjednoczone nie uznają Wzgórz Golan za terytorium Izraela.

Ostatnia rezolucja ONZ, która została przyjęta w 2017 r., potępiła państwo Izrael za okupację Wzgórz Golan.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO