Katastrofa Waterbombera

Trzy osoby zginęły podczas katastrofy kanadyjskiego samolotu, który uczestniczył w akcji gaśniczej w Australii. Maszyna runęła na ziemię w górskim rejonie Snowy Monaro.

· 2 min read
Katastrofa Waterbombera

Mimo iż większość pożarów w Australii została ugaszona, to strażacy cały czas walczą z pomniejszymi pożarami. Obecnie pożary docierają do przedmieść stolicy kraju i kontynentu Canberry. Władze Australii podały, że utraciły kontakt z samolotem, który uczestniczył w akcji gaśniczej.

Waterbomber zniknął

Kontakt z maszyną Hercules Waterbomber C-130 utracono około 13:30 lokalnego czasu w rejonie Snowy Monaro, w stanie Nowa Południowa Walia. Pierwsze komunikaty strażaków wskazywały, że utracono kontakt z maszyną i niezwłocznie rozpoczęto jego poszukiwania. Już po kilku godzinach podano informację, że odnaleziono wrak, oraz ciała wszystkich trzech członków załogi. Niestety nie przeżyli oni katastrofy samolotu. Ofiary katastrofy, to obywatele amerykańscy zamieszkujący w Australii – Podaje BBC. Zarówno Premier Australii Scott Morrison oraz Premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian potwierdzili katastrofę i złożyli kondolencje rodzinom ofiar.

C-130 Hercules

Maszyna transportowa zwana Waterbomber w rzeczywistości nazywa się Hercules C-130 i jest to maszyna produkcji amerykańskiej. Pierwsze jej modele zbudowano w latach 50 XX w. Maszyna może na swój pokład zabrać 15 000 litrów wody, którą zrzuca w powietrzu na obszary objęte pożarem. Właścicielem maszyny była kanadyjska firma Coulson Aviation z Kanady, maszyny tej firmy wspierają akcję gaśniczą australijskich pożarów. Sama maszyna C-130 nazywana bywa „koniem roboczym” Amerykańskiej Armii, jest wykorzystywana do transportu żołnierzy i sprzętu. Oprócz Armii Amerykańskiej samoloty służą w wielu innych krajach np. w Wielkiej Brytanii.

Nie wychodźcie z domu, za późno na ewakuację

Władze Canberry proszą mieszkańców, aby pozostali w domach. Zwłaszcza zwrócono się do mieszkańców wschodniej części miasta. Z oficjalnych komunikatów wynika, że jest już za późno na ewakuację. Mieszkańcom odradza się podróżowanie zwłaszcza samochodami. Lotnisko w Canberrze zostało zamknięte i przeznaczone całkowicie do dyspozycji samolotów gaśniczych. Jakość powietrza nad stolicą kraju jest bardzo zła. Widoczność jest bardzo ograniczona, a oddychanie przez dłuższy czas może być szkodliwe.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO