Gorący fotel premiera

Na izraelskiej scenie politycznej zachodzą dynamiczne zmiany. Binjamin Netanjahu, uważany za pewnego kandydata na urząd premiera tego państwa, nie uzyskał wystarczającego poparcia. Parlament zarekomendował kandydaturę lidera opozycji, Beniego Gantza. Jakie skutki będzie miało to polityczne tsunami?

· 2 min read
Gorący fotel premiera

Niespodziewany obrót wydarzeń przyjęły negocjacje rządowe w Izraelu. Prezydent Reuwen Riwlin powierzył misję sformowania koalicji liderowi opozycji Biniaminowi Gantzowi. 15 marca, podczas głosowania w Knesecie, propozycja utworzenia nowej Rady Ministrów została zaaprobowana 61 głosami. Oponenci z partii Likud, z Binjaminem Netanjahu na czele, otrzymali 58 głosów, nie uzyskując większości parlamentarnej.

Po raz pierwszy od 11 lat sprawujące władzę ugrupowanie znalazło się w opozycji. Pomimo zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, urzędujący premier nie osiągnął ponadpartyjnego porozumienia i jego starania o fotel prezesa Rady Ministrów zakończyły się niepowodzeniem. Ten bieg wydarzeń ma źródło w aferze korupcyjnej, która dotyczyła bezpośrednio Netanjahu.

Źródło: The Times of Israel

Jednak również i Beni Gantz ma problemy. Jego kandydatura otrzymała poparcie przeciwstawnych partii — arabskiej Zjednoczonej Listy oraz syjonistycznej, ultranacjonalistycznej frakcji Nasz Dom Izrael. Chociaż wspólnymi siłami udało się przegłosować Likud, utworzenie stabilnego rządu jest prawdziwym wyzwaniem. Gantz otrzymał na realizację wyznaczonego zadania 28 dni, z możliwością przedłużenia o dwa tygodnie.

Koalicja, która ma zostać zorganizowana, nie będzie jednak klasyczną władzą. Binjamin Netanjahu oraz prezes Naszego Domu Izraela, Awigdor Lieberman, wezwali wszystkie partie do współpracy w ramach "narodowego rządu kryzysowego". Owa kooperacja stawiałaby sobie za cel walkę z szerzącą się epidemią koronawirusa. Na apel odpowiedział również zarekomendowany premier. Zwrócił się do swojego politycznego konkurenta — Binjamina Netanjahu — o osiągnięcie politycznego kompromisu, a także naciskał na pełnienie funkcji rotacyjnego premiera jako pierwszy. Jak stwierdził Binjamin Gantz w czasie ceremonii desygnowania na urząd premiera:

Czas, aby odłożyć miecze na bok, zjednoczyć nasze plemiona i pokonać nienawiść.

Źródło: Middle East Monitor

Obecna sytuacja polityczna w Izraelu jest rezultatem trwającego od prawie roku impasu. W ciągu 12 miesięcy wybory parlamentarne odbyły się trzykrotnie, lecz żadne z nich nie przyniosły rozstrzygnięcia, powodując brak konsensusu w kwestii władzy. Jednak pandemia COVID-19 wymusza podejmowanie działań, które mają przywrócić jedność izraelskiej polityki.


Źródła: Al-Jazeera, The Times of Israel, Time, Wprost, The Jerusalem Post