''Rozmowy handlowe z Chinami toczą się zbyt wolno'' - stwierdza Donald Trump

W piątek (08.11.2019 r.) Prezydent USA Donald Trump powiedział, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie ceł nałożonych na ChRL.


''Rozmowy handlowe z Chinami toczą się zbyt wolno'' - stwierdza Donald Trump

W piątek (08.11.2019 r.) Prezydent USA Donald Trump powiedział, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie ceł nałożonych na  ChRL. Chińska Republika Ludowa poinformowała, że uzgodniono wycofanie  wzajemnych taryf na towary w ramach negocjowanej "pierwszej fazy" porozumienia handlowego.

„Rozmowy idą do przodu, ale wolno, jak dla mnie, o wiele za wolno” - powiedział w sobotę Prezydent USA.

Na konferencji prasowej Donald Trump zapewniał, że władze Chińskiej Republiki Ludowej chcą porozumienia  handlowego z USA ''bardziej'' niż On. Twierdzi, że gdy umowa zostanie  zawarta, to będzie ona podpisana w Stanach Zjednoczonych.

Karne i  odwetowe cła nałożone na wzajemny eksport w ramach ''wojny handlowej''  mają być dzięki porozumieniom stopniowo wycofywane, potwierdza rzecznik  resortu handlu ChRL Gao Feng. Do osiągnięcia ''pierwszej fazy'' porozumienia handlowego, obie strony będą musiały wycofywać niektóre podwyżki ceł.

"Wall Street Journal" pisze, że przed USA i ChRL stoją dwa zadania. Pierwszym jest względne i  tymczasowe porozumienie handlowe, a drugie to rozwiązanie  ''logistycznej łamigłówki'', która dotyczy miejsca podpisania przez  Donalda Trumpa i prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

Stany  Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa przez 16 miesięcy prowadziły  wojnę handlową, w której obie strony wprowadzały karne i odwetowe cła na  wzajemny eksport. Pierwsza część porozumienia ma dużą szansę zostać  podpisana przez Xi Jinpinga i Donalda Trumpa w listopadzie lub grudniu, lecz dotąd nie ogłoszono konkretnej daty ani miejsca.