USA skierowało wniosek o ekstradycję Juliana Assange'a

Departament Stanu USA skierował do władz Wielkiej Brytanii oficjalny wniosek o ekstradycję Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks.

· 1 min read
USA skierowało wniosek o ekstradycję Juliana Assange'a

Jeden z przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Stanu, który wypowiedział się pod warunkiem zachowania pełnej anonimowości, poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały oficjalny wniosek o ekstradycję Juliana Assange'a 6 czerwca 2019 roku.

Na mocy amerykańsko-brytyjskiego porozumienia tego typu wniosek może zostać złożony w okresie 60 dni od dnia aresztowania.

Stany Zjednoczone oskarżają Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks, o działania szpiegowskie wymierzone w USA, a także o rzekome spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów, na których znajdowały się utajnione dane rządowe. Ponadto prokuratura postawiła dodatkowe 17 zarzutów, które dotyczą m.in. posiadanie danych sklasyfikowanych jako tajne, ich publikacji oraz innych działań, które zdaniem amerykańskich władz, miałyby zaszkodzić Stanom Zjednoczonym.

Z powodów zdrowotnych Assange nie był w stanie wziąć udziału w zaplanowanej rozprawie w sądzie w sprawie amerykańskiego wniosku o ekstradycję. Miał on wziąć udział poprzez łącze wideo. Jednak z powodu gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia twórcy WikiLeaks został on przeniesiony na szpitalny oddział więzienia.

Z tego powodu termin przesłuchania Assange'a został przeniesiony na 12 czerwca bieżącego roku. Jednocześnie brytyjski sąd podjął decyzje, że rozprawa odbędzie się blisko więzienia Belmarsh, w którym przebywa wydawca demaskatorskiego portalu.

Oprócz Stanów Zjednoczonych ekstradycji Juliana Assange'a domaga się również Szwecja.

Nils Melzer, specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. tortur, wyraził pod koniec maja zdecydowany sprzeciw wobec ewentualnej ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że dziennikarz byłby w tym kraju narażony "na prawdziwe ryzyko poważnych naruszeń jego praw człowieka". Melzer dodał, że ekstradycja stanowiłaby także naruszenie wolności słowa, prasy oraz prawa do uczciwego procesu. Co więcej, mogłaby skutkować torturami.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO