Zdaniem sygnalisty Cambridge Analytica, USA zmierzają w stronę Chin.

Christopher Wylie, sygnalista, który ujawnił informacje na temat naruszenia prawa do prywatności przez firmę analityczną Cambridge Analytica, jest zdania, że USA są krajem zmierzającym w stronę Chin.


Zdaniem sygnalisty Cambridge Analytica, USA zmierzają w stronę Chin.

Podczas rozmowy w stacji telewizyjnej CNBC Christopher Wylie, były pracownik Cambridge Analytica i sygnalista, powiedział, że Stany Zjednoczone pozwalają firmom prywatnym monetyzować dane użytkowników oraz zarabiać na każdym obozie politycznym.

Jak powiedział:

To, że nie robi tego państwo, nie zmienia faktu, iż jedna bądź dwie duże firmy śledzą wszystko, co robisz.

Po wybuchu afery wokół firmy analitycznej Cambridge Analytica, która pozyskała nielegalnie dane 87 milionów użytkowników Facebooka, Wylie zaczął otwarcie mówić na temat wpływu platform społecznościowych na politykę poprzez m.in. gromadzenie ogromnych ilości danych przez amerykańskie korporacje.

Informacje, które zostały ujawnione przez sygnalistę, doprowadziły do upadku Cambridge Analytica, w której pracował przez wiele lat. Doprowadziło to także do wszczęcia dochodzenia przez Federalną Komisję Handlu przeciwko firmie Facebook, która nie zapobiegła pozyskaniu ogromnej ilości danych na temat użytkowników serwisu. Wówczas Facebook ukarany został karą w wysokości 5 miliardów dolarów amerykańskich, co uzasadnione zostało naruszeniami prywatności użytkowników oraz ochrony ich prywatnych danych.

Zdaniem Wyliego, techniki wykorzystywane przez Cambridge Analytica, mogą być używane także przez inne podmioty, co jego zdaniem jest podstawą do zaostrzenia regulacji prawnych dotyczących prywatności użytkowników usług cyfrowych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO