"Uważam, że w XXI wieku kraj powinien być nowoczesny, rozdzielony od kościoła". Wywiad z młodym kandydatem do Rady Miejskiej

Ma 19 lat i od urodzenia mieszka w podpoznańskim Swarzędzu. W 2015 roku wstąpił do stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” a w 2017, kilka dni po 18 urodzinach do Platformy Obywatelskiej. Obecnie uczęszcza do klasy maturalnej w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu.

· 4 min read
"Uważam, że w XXI wieku kraj powinien być nowoczesny, rozdzielony od kościoła". Wywiad z młodym kandydatem do Rady Miejskiej

Ma 19 lat i od urodzenia mieszka w podpoznańskim Swarzędzu. W 2015 roku wstąpił do stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, a w 2017, kilka dni po 18-tych urodzinach do Platformy Obywatelskiej. Obecnie uczęszcza do klasy maturalnej w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, jednej z najlepszych szkół technicznych w Polsce, gdzie pełni funkcję przewodniczącego Rady Uczniowskiej.

Z Szymonem Słomińskim rozmawiałem o wyborach samorządowych i jego kandydaturze w ramach naszego cyklu wywiadów z młodymi kandydatami w wyborach samorządowych.

1. Kiedy zacząłeś się interesować polityką?

Myślę, że zaczęło się to pod koniec szkoły podstawowej. W moim domu często włączone były kanały telewizji informacyjnych: TVP Info, TVN24 czy Polsat News. Jako bardzo młoda osoba, bo miałem wtedy może z 12 lat, przyglądałem się temu, co dzieje się w telewizji i zadawałem pytania, na które rodzice zawsze chętnie odpowiadali. W gimnazjum, gdy pojawił się przedmiot Wiedza o Społeczeństwie, okazało się, że jestem z niego najlepszy w całej klasie, bo mało kto wiedział czym zajmuje się prezydent i kto nim jest lub co to jest sejm. Miałem również serdecznego kolegę, z którym rozmawiałem na tematy polityczne, przeważnie śmiejąc się lub w luźny sposób komentując to, co się dzieje w kraju. W gimnazjum poznałem też o kilka lat starszego znajomego, który od lat działał w stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, młodzieżówce Platformy Obywatelskiej, zaprosił mnie na jedno spotkanie, potem na drugie i kolejne, tak zostałem tam do dzisiaj.

2. Jakbyś określił swoje poglądy?

Platforma Obywatelska to partia centrum z dwoma silnymi skrzydłami, prawicowym i lewicowym. Ja osobiście zaliczam się do lewicowej części partii. Uważam, że w XXI wieku kraj powinien być nowoczesny, rozdzielony od kościoła, gdzie nie dzieli się społeczeństwa na lepsze i gorsze, gdzie osoby homoseksualne mogą tworzyć legalny, zarejestrowany związek. Gospodarczo uważam siebie za liberała, uważam że państwo nie powinno za bardzo ingerować w przebieg procesów gospodarczych. Uważam, że zamiast 500+ powinien być program, który daje przysłowiową „wędkę” a nie rybę. Niestety przez najbliższe lata wygaszenie programu 500+ jest niemożliwe, gdyż byłoby to samobójstwo polityczne dla osoby, która by to wygasiła.

3. Dlaczego zdecydowałeś się kandydować z list Koalicji Obywatelskiej?

Od 2015 roku na Platformę Obywatelską z prawa i lewa leje się straszliwy hejt. Myślę, że jakby hejt na taką samą skalę uderzył w jakąkolwiek większą firmę, to ona by upadła w kilka miesięcy. Platforma nie jest firmą, ale i tak osoby decyzyjne w partii musiały zmagać się z falą krytyki za każde możliwe działanie. Zapomniano o tym, co Platforma zrobiła przed 8 lat swoich rządów, jaki postęp zrobiliśmy dzięki premierom Tuskowi i Kopacz. Mówi się tylko o tym, co złe i co zostało zepsute, to nie fair. Od 3 lat działam w środowisku Platformy i muszę powiedzieć, że są w tej partii najwspanialsi ludzie na świecie, wielu z nich mogę nazwać przyjaciółmi. I dlatego kandyduje z list KO, ponieważ tworzą ją wspaniali ludzie, na których leje się stale fala hejtu przez osoby, które nigdy w życiu z nimi nie rozmawiały.

4. Jakie są Twoje główne postulaty w wyborach samorządowych i dlaczego właśnie te?

Przez blisko 20 lat mieszkania w Swarzędzu nasza gmina wypiękniała, środki europejskie zrobiły swoje. W 2020 się kończą, został nieco ponad rok. Należy je jak najlepiej i jak najszybciej wykorzystać. Należy zainwestować w nowoczesny tabor komunikacji miejskiej, przystanki oraz system informacji pasażerskiej. Jezioro Swarzędzkie to ekologiczna bomba, przez lata spływały do niego ścieki. Należy je jak najszybciej oczyścić oraz rozbudować strefę rekreacyjną w jego pobliżu. Już znajduje się tam jeden z lepszych skateparków w Wielkopolsce, odbywają się tam różne zawody. Potrzebujemy takich miejsc w gminie więcej. Miasto nie jest z gumy, trzeba umożliwić mieszkańcom poruszanie się po mieście na rowerze, mamy bardzo mało ścieżek rowerowych w północnym Swarzędzu, jesteśmy gminą „przyklejoną” do Poznania, a nie mamy z nim bezpośredniego połączenia rowerowego. Bardzo marzy mi się również system wypożyczenia rowerów na minuty integralny z systemem poznańskim. Swarzędzka oświata potrzebuje inwestycji, sam niedawno ukończyłem te szkoły i wiem, co w nich szwankuje i co należałby poprawić i wyremontować. Chciałbym, by każdy w naszej gminie czuł się bezpiecznie, by tak się stało musimy rozbudować monitoring na jej terenie.

5. Co byś powiedział młodym osobom, które myślą o podjęciu działalności politycznej?

Nie bójcie się, nie wstydźcie się. To jest super przygoda, zwłaszcza jak jest się młodym człowiekiem. Zastanówcie się jakie poglądy macie, rozeznajcie się jaki program partii się z nimi pokrywa i pójdźcie na 1 spotkanie. Może się nie spodobać, i już nie musicie tam wracać. Ale może być fajnie i tak rozpocznie się wasza przygoda, tak samo jak rozpoczęła się moja. Możecie również działać bardziej lokalnie z grupką znajomych, dla dobra swoich miast i gmin. Nie musicie wstępować od razu do wielkiej partii. Tutaj pozwolę sobie zacytować tegoroczne hasło wyborcze Koalicji Obywatelskiej #WszystkoWTwoichRękach.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.