Użytkownicy Twittera i politycy o ataku na Adamowicza

Jak zareagował polski Twitter na atak na Adamowicza?


Użytkownicy Twittera i politycy o ataku na Adamowicza

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbywa się co roku w styczniu, stał się swoistym symbolem miłości, wsparcia dla chorych dzieci, ale także ogólnopolskiej solidarności. Nieważne na kogo głosujesz, skąd jesteś, ile zarabiasz – w ten dzień ważnym jest, aby nieść pomoc, choćby przez wrzucenie symbolicznej złotówki do puszki. Zapomina się o nienawiści, prawie jak w święta. I choć może przesadziłem z patosem, to chodzi mi o to, że dzisiaj się to zatarło, a już na pewno dla Gdańszczan.

Wczoraj (13 stycznia) właśnie odbywał się finał, a występujący na gdańskiej scenie, prezydent miasta Paweł Adamowicz został ugodzony nożem. Jak podaje Andrzej Duda:

Jednak nie chcę pisać o tym. Poniższy artykuł jest bardziej ukazaniem reakcji społecznych, a w szczególności prawej strony sceny politycznej. W końcu – gdyby nie czynniki społeczne i polityczne, do tego ataku najprawdopodobniej by nie doszło. Jak możemy usłyszeć na nagraniu, przed tym jak napastnik zaatakował najpierw wykrzyczał: Halo! Halo! Nazywam się Stefan Wilmo (?). Siedziałem niewinny w więzieniu! Siedziałem niewinny w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała! Dlatego właśnie zginie Adamowicz!

Nagranie całego zajścia

To stało się strasznie szybko. Tłum przez chwilę nawet nie wiedział co się dzieje, wciąż utrzymując telefony w górze i wymachując rękami. Po wykonaniu piosenki było nawet słychać okrzyki zadowolenia. Dopiero po chwili wszyscy zorientowali się do czego właśnie doszło.

Przechodząc jednak do sedna – po tym jak doszło do całego zajścia, na Twitterze pojawiło się mnóstwo wpisów i odpowiedzi na nie, które mogą dać do myślenia.

Tweet nie mówi nam właściwie nic specjalnego, aczkolwiek niektóre odpowiedzi dobitnie ukazują, co o tym wszystkim myślą Polacy.

Dla niewtajemniczonych – użytkownik @nowyobserwator ironicznie odniósł się do faktu, że jeszcze kilka dni temu w państwowej telewizji TVP mogliśmy ujrzeć plastusiowe show. Kukiełki z plasteliny przypominające Jerzego Owsiaka, czy też Hannę Gronkiewicz-Waltz liczące pieniądze i oszukujące Polaków. A potem już tylko Morawiecki pisze na portalu internetowym, że czyn, który jest skutkiem takiej narracji "jest godny najwyższego potępienia".

Z drugiej strony pojawiają się odpowiedzi takie jak te, które sugerują, że wszystko to jest ukartowaną częścią większego planu, który ma zdyskredytować rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ma to co prawda jakieś teoretyczne podstawy, bo pewnie PO teraz skoczy poparcie, ale te sypią się jak zamek z piasku, gdy przeciwstawimy im rządową propagandę i przeszłość kryminalną zamachowcy.

Z kolei niektórzy sądzą, że to sam organizator tego przedsięwzięcia zaognia sytuację, ale czy Jurek nie powinien reagować? Czy powinien faktycznie pozostawić sprawę bez słowa? Trudno na jego miejscu nie być wkurzonym i to nie tylko patrząc na to, co się stało wczorajszego wieczoru, ale ogółem na to, że telewizja publiczna albo pomija sukcesy fundacji albo sugeruje, że przez nią dochodzi do machinacji finansowych, gdzie dzieci dostają tak naprawdę jedynie ułamek z tego, co wpływa na konto organizacji. Może jeszcze powinno się zademonstrować Owsiaka jako przestępcę o żydowskich korzeniach, który sprzedaje uran Czeczenom i dąży do wskrzeszenia Adolfa Hitlera. To na szczęście póki co sfera memów, ale kto wie czy nie zobaczymy takiego przedstawienia sprawy w następnym reportażu.

Niektórzy też, nawet nie markując wypowiedzi swoim nazwiskiem, kpią, żartują i wpychają wszędzie swoją ideologię. Przecież ten atak to nic. Jak można zdyskredytować znienawidzone lewactwo i feministki? Nawet jeśli incydent nie ma nic wspólnego z feminizmem. Nieprawdaż?

Jak widzimy, niektórzy z nas muszą się jeszcze sporo nauczyć, zwłaszcza w kwestii obycia i kultury osobistej. Moim zdaniem, powinniśmy wywierać też większą presję na osoby, które zajmują się doborem materiałów, bo nawet jeśli Barbarę Pielę (twórczynię satyrycznych materiałów o postaciach z plasteliny) wyrzucono, to zrobiono to stanowczo za późno. Wyciągnijmy razem z tego lekcję.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.