W bolsonarskiej Brazylii może powstać ministerstwo walki z lewicą

Brazylijski poseł Heitor Freire wyszedł z inicjatywą ustawodawczą, która może doprowadzić do powstania specjalnego urzędu do walki z lewicą.


W bolsonarskiej Brazylii może powstać ministerstwo walki z lewicą

Partia Społeczna-Liberalna, z której wywodzi się obecnie urzędujący prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (o którym głośno było przy okazji tamtejszych wyborów i paru pomniejszych afer jak deklaracje wycinek Amazonki), w swoim rękawie skrywa także paru innych asów, jeśli tak to można nazwać.

Poseł Heitor Freire przedstawił w środę projekt ustawy, która miałaby stworzyć wyspecjalizowany urząd, który zajmowałby się walką z lewicą. Nie ulega wątpliwości, że trąci to o państwo autorytarne, ale nie stanowi to problemu dla rządzących.

Zmiany, które zajdą w prawie, jeśli wszystko przejdzie przez parlament, mają oczyścić stanowiska publiczne z osób jakkolwiek związanych z szeroko rozumianą lewicą. Teoretycznie ma dotyczyć to głównie urzędników, ale co gorsza, może dotknąć to także np. pracowników akademickich, którzy starają się w sposób rzetelny wykonywać swoją pracę.

Jedyne co nam pozostaje, to trzymać kciuki, aby Brazylia nie stała się Chile bis.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO