W Europie powstaje Articl8, branżowa grupa na rzecz ochrony prywatności

Articl8 i Media Scope Group ogłosiły, że będą tworzyły pierwszą w Europie grupę branżową działającą na rzecz ochrony prywatności.


W Europie powstaje Articl8, branżowa grupa na rzecz ochrony prywatności

Od dnia wybuchu afery związanej z Cambridge Analytica oraz wyciekami danych użytkowników Facebooka temat prawa do prywatności i ochrony prywatnych danych coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Niektóre firmy w USA, takie jak np. Apple, zadeklarowały, że prawo do prywatności jest jedną z ważnych wartości, które stanowią jeden z fundamentów ich modelu biznesowego. Dla dwóch europejskich firm to jednak za mało. Przedsiębiorstwa postanowiły utworzyć pierwszą europejską grupę branżową zajmującą się ochroną prywatności.

Media Scope Group wspólnie z Think Privacy AB rozpoczęły tworzenie Articl8, europejskiej grupy na rzecz ochrony prywatności, która dodatkowo zakłada "rozwój sprawiedliwych rynków".

Ze względu na zmiany w krajobrazie legislacyjnym w Europie zaobserwowaliśmy wzrost liczby grup lobbingowych działających podejmujących działania przeciwko prywatności — można przeczytać na stronie nowej inicjatywy.

W oświadczeniu prasowym, które zostało opublikowane 23 lipca, można przeczytać też, że wspieranie ochrony użytkowników oraz ich danych, "a także współpraca w postrzeganiu społecznej odpowiedzialności członków" grupy, jest kluczowe.

Wraz z nową grupą branżową na rzecz ochrony prywatności Media Scope Group jest na drodze do egzekwowania ochrony praw podstawowych i wzmocnienia głosu organizacji zajmujących się ochroną prawa do prywatności, dziennikarzy oraz niezależnych działaczy. Nowa grupa jest ważna nie tylko dla wzmocnienia fundamentalnych praw, ale także dla rozwoju bardziej sprawiedliwych rynków — poinformowała firma w swoim oświadczeniu.

Chcesz wiedzieć więcej?. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO