W Hiszpanii ruszył proces katalońskich polityków

Przed Sądem Najwyższym w Madrycie stanęło 12 katalońskich polityków wywodzących się z ruchu niepodległościowego.

· 1 min read
W Hiszpanii ruszył proces katalońskich polityków

Sąd Najwyższy w Madrycie rozpoczął proces katalońskich polityków, którzy uczestniczyli w organizacji referendum niepodległościowego, które miało miejsce 1 października 2017 roku. Oskarżonych jest 12 polityków, z czego 9 z 12 znajduje się obecnie w areszcie tymczasowym. W pierwszych dniach lutego zatrzymani politycy zostali przewiezieni do więzień w Madrycie. Należy dodać, że wśród więźniów politycznych są liderzy największych organizacji niepodległościowych Katalonii: Jordi Sachnez oraz Jordi Cuixart. Również przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell trafiła do więzienia, podobnie jak wicepremier rządu katalońskiego Oriol Junqueras oraz pięciu ministrów Dolors Bassa, Joaquin Forn, Jordi Turull, Raul Romeva i Josep Rull.

Jednocześnie zostali wezwani na przesłuchanie inni członkowie poprzedniego regionalnego rządu Katalonii Santi Vila, Carles Mundo oraz Meritxel Borras.

Wszyscy politycy są oskarżeni "o wszczęcie buntu", "sprzeniewierzanie środków publicznych" oraz "niepodporządkowanie się decyzjom władz centralnych". Warto wspomnieć, że wymienione powody procesu grożą karą nawet do 25 lat więzienia.

W gronie tym nie ma Carlesa Puigdemonta, lidera katalońskiego ruchu niepodległościowego, który ogłosił niepodległość Katalonii w formie republiki. Puigdemont obecnie przebywa na uchodźstwie w Belgii.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO