W Polsce przybyło milionerów. Rosną wynagrodzenia managerów i specjalistów

W Polsce w 2018 roku przybyło około 5 tysięcy milionerów, a widoczny wzrost wynagrodzeń wystąpił w przypadku specjalistów oraz managerów.


W Polsce przybyło milionerów. Rosną wynagrodzenia managerów i specjalistów

W zeznaniach podatkowych za rok 2018 około 30,5 tysiąca obywateli polskich wykazało dochód, który przekroczył milion złotych. Liczba ta jest większa o około 5 tysięcy osób w porównaniu do 2017 roku oraz dwukrotnie więcej niż 10 lat temu.

Tuż przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku w Polsce było około 13,5 tysiąca milionerów. Kryzys doprowadził jednak do spadku ich liczby do 11 tysięcy. 2009 rok doprowadził do zwiększenia ich szeregów do prawie 12 tysięcy osób. W 2018 roku osób, które wykazały dochód przekraczający milion złotych (pochodzący z prowadzonej działalności gospodarczej, sprzedaży papierów wartościowych i pracy najemnej) było łącznie około 30,5 tysiąca.

Dane z Izby Skarbowej wskazują, że największą liczbę milionerów stanowią przedsiębiorcy rozliczający się wypełniając PIT 36, a więc płacący podatek według skali 18% i 32%. Pozostałą część grupy osób o najwyższych dochodach stanowią menadżerzy oraz specjaliści, a także ci, którzy sprzedali posiadane papiery wartościowe.

Na przyrost liczby osób o najwyższych dochodach miał między innymi wzrost gospodarczy, który w ostatnich latach sięgał od 4% do 5% PKB, a także rozwój przedsiębiorczości, w tym również rozwój działalności prowadzonych przez małych przedsiębiorców.

Zarobki specjalistów wysokiej klasy i menadżerów również zanotowały duży wzrost, co pozwoliło im także zostać sklasyfikowanymi jako milionerzy. W nadchodzącym roku wzrost ten najprawdopodobniej będzie jeszcze wyższy, na co wskazuje światowy trend, który cechuje to, że przybywa milionerów i miliarderów. Należy dodać, że stanowią oni też grupę, która może zdecydowanie bardziej odczuć nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że nierówności dochodowe w Polsce się zmniejszają, co jest wynikiem między innymi spadku bezrobocia w kraju. Dodatkowo świadczyć o tym ma też wzrost dochodów osób o najniższych oraz średnich zarobkach.

Źródło: Business Insider Polska


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO