W Portugalii płatności kryptowalutowe i ich sprzedaż zwolnione z opodatkowania

Portugalski urząd skarbowy poinformował o tym, że płatności z wykorzystaniem kryptowalut oraz obracanie nimi są zwolnione z podatku VAT. Wcześniej Portugalia zwolniła kryptowaluty z podatku dochodowego.


W Portugalii płatności kryptowalutowe i ich sprzedaż zwolnione z opodatkowania

Interpretacja prawa podatkowego została przygotowana przez portugalski odpowiednik polskiego urzędu skarbowy jako odpowiedź na prośbę jednej z firm kryptowalutowych działających w Portugalii, która zajmuje się wydobywaniem aktywów cyfrowych.

W dokumencie, który został zamieszczony na stronie instytucji, można przeczytać, że kryptowaluty, które są konwertowane na konwencjonalną walutę, np. euro czy złotówkę, podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT. Ponadto interpretacja jasno wskazuje, iż osoby posiadający i obracające kryptowalutami, a także ci, którzy wykorzystują je do płatności, nie mają obowiązku płacenia podatku dochodowego z tego tytułu.

Warto dodać, że już wcześniej portugalska skarbówka opublikowała inny dokument, w którym stwierdzono, że sprzedaż kryptowalut w Portugalii nie jest podstawą do podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W ten sposób Portugalia pokazała społeczności kryptowalut, że jest jednym z krajów wartych rozważenia do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z aktywami cyfrowymi.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO