Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim

3 maja, a więc w dniu obchodzonej 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 3 maja 1791 roku, na Uniwersytecie Warszawskim wystąpił Donald Tusk, obecny Przewodniczacy Rady Europejskiej.

· 1 min read
Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim

Z okazji święta 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim wystąpił Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. Ludzie zebrali się zarówno na sali, jak i na placu, na terenie kampusu głównego UW, gdzie wystąpienie można było oglądać na telebimie.

Podczas przemówienia Donald Tusk z jednej strony wielokrotnie mówił o swojej neutralności jako Przewodniczącego RE. Z drugiej zaś krótkimi dygresjami krytykował stosunek rządu do konstytucji, współpracę na linii Kaczyński-Orban oraz wzrost tendencji nacjonalistycznych, które można zaobserwować w Europie.

Kilka razy padło hasło o niepewnej przyszłości Europejek i Europejczyków, co mogło być nawiązaniem zarówno do nastrojów w Polsce, jak i próbą wyartykułowania hasła tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego - Wybierz Swoją Przyszłość.

Były premier wspominał o różnorodności i współpracy w Europie oraz o kluczowym, z jego punktu widzenia, sojuszu transatlantyckim.

Jak na historyka przystało, nie zabrakło nawiązań do Konstytucji 3 maja, a także czołowych postaci Solidarności.


Śledź nas w mediach społecznościowych. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO