W USA rosną obawy związane z recesją gospodarki

Obywatele USA w coraz większym stopniu obawiają się recesji w gospodarce, na co wskazuje wzrost popularności wyszukiwań w Internecie.


W USA rosną obawy związane z recesją gospodarki

Temat spowolnienie gospodarczego jest czymś, co stanowi koszmarną wizję dla obywateli i obywatelek Stanów Zjednoczonych. Osoby, które mieszkają w USA coraz bardziej się obawiają recesji, a giełdy reagują spadkami. W sierpniu doszło nawet do ucieczki inwestorów, którzy zdecydowali się ulokować swoje fundusze w złocie, obligacjach skarbowych, wzrosła też grupa inwestorów, która postanowiła zabezpieczyć się inwestując w Bitcoina.

Słowo "recesja" jest coraz popularniejsze w Stanach Zjednoczonych, o czym świadczą statystyki związane z tym hasłem. Wskazuje to na rosnące obawy i zainteresowanie tematem ze strony społeczeństwa USA.

Aktualne dane na temat gospodarki amerykańskiej nie są jednak aż tak dobre, czego przykładem może być spadek PKB do 2,1%kw/kw. w drugim kwartale w ujęciu zaanunalizowanym w porównaniu z pierwszym. Tempo wzrostu PKB było więc najmniejsze od czasu rozpoczęcia prezydentury Trumpa.

W tym samym czasie Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, naciska na obniżenie stóp procentowych, co miałoby doprowadzić do ożywienia gospodarki w oparciu o tańsze kredyty. Sam nacisk związany jest z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, które już jesienią 2020 r. odbędą się w USA.

Warto jednak nadmienić, że Donald Trump zapowiedział też nowe cła na towary pochodzące z Chin, co może przyczynić się do eskalacji konfliktu handlowego, który mógłby uderzyć nawet w globalną gospodarkę. Instytucje finansowe szybko zareagowały na zapowiedź i zaczęły szacować szansę wystąpienia recesji na poziomie światowym. Bank of America uznał, że prawdopodobieństwo wynosi 30%, podczas gdy J.P. Morgan szacuje, że takowe wynosi 40%. Przed zagrożeniem recesją ostrzega też Goldman Sachs, którego analitycy uważają, iż wojna handlowa podnosi znacząco ryzyko wystąpienia recesji.

Coraz więcej też wskazuje na to, że prawdopodobieństwo to będzie rosnąć. Banki centralne już teraz są w trakcie obniżania stóp procentowych oraz prowadzenia innych działań mających na celu poluzowanie polityki monetarnejChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO