Polska i Arabia Saudyjska w służbie humanitaryzmu i praw człowieka? Witam Was na Warsaw Humanitarian Expo

Polska i Arabia Saudyjska w służbie humanitaryzmowi i prawom człowieka? Wręcz przeciwnie.

· 2 min read
Polska i Arabia Saudyjska w służbie humanitaryzmu i praw człowieka? Witam Was na Warsaw Humanitarian Expo

Warsaw Humanitarian Expo, czyli międzynarodowe targi pomocy humanitarnej i rozwojowej właśnie się zaczęły. Dzisiaj zostały one zainaugurowane konferencją p.t. Odpowiedzialny biznes w sytuacjach kryzysów humanitarnych.

W konferencji wzięli udział między innymi: prezydent Andrzej Duda, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i Abdullah bin Abdulaziz Al Rabeeah, doradca saudyjskiego dworu królewskiego i koordynator organizacji humanitarnej należącej do władcy Arabii Saudyjskiej, króla Salmana.

Konferencję rozpoczynało między innymi przemówienie Jacka Czaputowicza. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził jednoznacznie, że Polska stoi na pozycji ochrony praw człowieka i... pomocy uchodźcom. Słowa te potwierdził prezydent Andrzej Duda, który tłumaczył jak ważne jest to, że Polska pomaga.

Były podawane liczby, kwoty... Przypomnijmy zatem obu wyżej wymienionym panom kilka faktów na temat stosunku ich partii do pomocy humanitarnej i praw człowieka:

  1. Spot PiS #BezpiecznySamorząd

2.  Jarosław Kaczyński ostrzega przed uchodźcami

3.  Jarosław Kaczyński mówi, że uchodźcy przenoszą groźne pasożyty

4.  Nielegalna deportacja irackiego studenta

5. PiS a humanitaryzm

Arabia Saudyjska prowadzi natomiast politykę podsycania wojny domowej w Jemenie, w co bezpośrednio zamieszana jest tamtejsza rodzina królewska. Ponadto Arabia Saudyjska zyskała złą sławę, jako kraj nagminnie łamiący prawa człowieka, co potwierdza między innymi raport Human Rights Watch.

O działaniach zbrojnych Arabii Saudyjskiej w Jemenie, których celem jest zagłodzenie ludności cywilnej, opublikowaliśmy nasz własny materiał śledczy.

Przez ostatnie cztery lata arabska koalicja z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na czele przeprowadza codziennie naloty bombowe w Jemenie. Od 26 marca 2015 roku do 28 lutego 2019 r. doszło łącznie do 19 278 bombardowań.

30% nalotów było skierowanych przeciwko obiektom cywilnym, które stanowiły infrastrukturę niezbędną do przetrwania ludności cywilnej w Jemenie, którego populacja liczy około 28 milionów ludzi.

Fragment pochodzący ze śledztwa Alternatywy ws. działań wojennych w Jemenie.

Więcej o wojnie w Jemenie znajdziecie tutaj:

  1. Arabia Saudyjska wykorzystała francuską broń do zagłodzenia ludności Jemenu (Alternatywa)
  2. Arabia Saudyjska zbombardowała stolicę Jemenu. Zginęli cywile (Wprost)
  3. O co chodzi Arabii Saudyjskiej w wojnie o Jemen (Polityka)
  4. Jemen wciąż w ogniu. "Zastępcza wojna" Arabii Saudyjskiej i Iranu (Defence24)

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO