Wewnętrzny biuletyn najważniejszego działu NSA dostępny online

SIDtoday, wewnętrzny biuletyn amerykańskiej NSA zawierający artykuły powstałe od 2003 roku, jest dostępny online.

· 1 min read
Wewnętrzny biuletyn najważniejszego działu NSA dostępny online

W sieci dostępny jest biuletyn SIDtoday, który jest wewnętrznym newsletterem dla najważniejszego działu amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), Signals Intelligence Directorate. Dostępne archiwum dokumentów amerykańskiej agencji daje wgląd w działania szpiegowskie prowadzone przez NSA.

Nowa partia zawiera dokumenty związane z amerykańskim systemem mapowania opracowanego przez wywiad, który doprowadził do tego, iż europejscy sojusznicy wzięli udział w przeprowadzonych precyzyjnych zabójstwach można przeczytać w oświadczeniu na stronie.

W najnowszej aktualizacji repozytorium dokumentów NSA pojawiły się materiały dotyczące nowego systemu mapowania opracowanego przez amerykański wywiad w celu przeprowadzania precyzyjnej eliminacji celów w Afganistanie. Ten sam system został następnie wdrożony na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Ten sam system został później wdrożony na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Ponadto w archiwum można znaleźć dokumenty wykazujące, iż amerykańscy urzędnicy aktywnie pracowali na rzecz stworzenia nowych "ram" wymiany informacji wywiadowczych w odpowiedzi na presję ze strony izraelskiego wywiadu, który domagał się udzielenia wsparcia w planowanych akcjach mających wyeliminować dane osoby.

[...] amerykańscy oficjele stworzyli nowe ramy wymiany informacji wywiadowczych w odpowiedzi na presję ze strony izraelskich szefów wywiadów [...].

Inne zaś dokumenty NSA ujawniają także, że doszło do poważnej awarii zasilania w jednym z centrów danych amerykańskiej agencji w upalny dzień w 2006 roku. Materiały zawierają też dowody na to, iż norweski wywiad wiedział już wcześniej o zatonięciu rosyjskiego okrętu podwodnego Kursk niż przedstawiciele i przedstawicielki władz.

Archiwum z dokumentami można pobrać tutaj.


Chcesz poznać więcej sekretów? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Uważasz, że misją mediów jest informowanie opinii publicznej, czyli również Ciebie, o tym, jak agencje łamią Twoje prawo do prywatności? Wesprzyj niezależne dziennikarstwo, które rzuca światło na to, co jest ukrywane przed opinią publiczną.

CHCĘ WESPRZEĆ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO