WHO wykreśliła medyczne konopie z tabeli IV

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wykreślić medyczne konopie z tabeli IV po ponad 60 latach.

· 2 min read
WHO wykreśliła medyczne konopie z tabeli IV

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała o wykreśleniu konopi z tabeli IV. Łącznie ponad 60 lat zajęło WHO oficjalne ocenienie dostępnych dowodów oraz wydanie zaleceń w zakresie wartości terapeutycznej oraz szkodliwości związanych z Cannabis sativa L.

Wynik pozytywny potwierdza w sposób zdecydowany, iż konopie indyjskie oraz kannabinoidy mają zastosowania medyczne. Światowa Organizacja Zdrowia, poprzez wykreślenie konopi z tabeli, na którą zostały wpisane substancje szkodliwe, które nie powinny być dopuszczane do stosowania w praktyce medycznej, uchyliła stanowisko z 1954 roku, które mówiło o tym, że "należy podjąć wysiłki zmierzające do wykreślenia konopi indyjskich ze wszystkich legalnych praktyk medycznych".

Posunięcie WHO jest przełomowym momentem, ponieważ z pewnością wpłynie ono na zmianę w polityce związanej z konopiami indyjskim. Decyzję WHO można również uznać jako zwycięstwo nauki nad polityką. Warto zaznaczyć tutaj, że wiele krajów opiera swoje prawodawstwo na traktacie antynarkotykowym. Oznacza to, że w przypadku tych krajów zmiany te będą miały wpływ bezpośredni na regulacje prawne. Zaś w innych krajach pojawi się bodziec do reform.

Ciekawą zmianą jest również to, że międzynarodowe organizacje będą miały możliwość publikowania wytycznych dla państw oraz monitorować dostępność konopi indyjskich, w tym również dostępność w ramach opieki zdrowotnej na całym świecie. Międzynarodowa Rada ds. Kontroli Narkotyków, jak również inne organizacje, planuje już w lutym opublikować swoje stanowisko.

WHO przeszła długą drogę w kierunku wykreślenia tego błędnego zapisu. Nadszedł czas, abyśmy wszyscy poparli zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i zapewnili, że polityka nie podetnie skrzydeł nauce. Dziękuję ekspertom WHO za ich pracę i dziękuję za konsekwentną obronę medycznych potrzeb naszego świata Michael Krawitz, doradca ds. polityki organizacji FAAAT.

53 państwa należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych będą musiały zatwierdzić poprzez głosowanie nowe zalecenia WHO, aby zmienić zapisy jednolitej konwencji. Znamy już jednak miesiąc, w którym będzie miało ono miejsce. Głosowanie odbędzie się w marcu bieżącego roku. Nie jest jednak wykluczone, że na wskutek innych czynników, głosowanie zostanie przełożone na marzec 2020 roku.

Zmiany zaproponowane przez Światową Organizację Zdrowia zapewnić mogą uproszczona oraz w pełni znormalizowaną kontrolę międzynarodową, a także zapewnią mieszkańcom i mieszkankom krajów bezpieczny oraz legalny dostęp do medycznej marihuany i produktów pochodnych.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO