Wiedeń pokazuje, jak miasto może walczyć ze zmianami klimatu

Globalne ocieplenie postępuje, jeziora i rzeki wysychają, zanieczyszczenie powietrza i temperatura wzrasta a katastrofa klimatyczna zbliża się nieubłaganie. Władze Wiednia uczą jak największe europejskie miasta mogą sobie z tym radzić.

· 2 min read
Wiedeń pokazuje, jak miasto może walczyć ze zmianami klimatu

Miejski program strategii walki z wyspami ciepła przedstawiony przez władze Wiednia zakłada 12 najważniejszych elementów procesu ochładzania miasta. Zrywanie asfaltu, budowa parków i terenów zielonych, sadzenie drzew, zazielenianie fasad i dachów budynków, udoskonalenie infrastruktury drogowej, wymiana nawierzchni i racjonalne wykorzystywanie wody to główne postulaty ekologiczne, które miasto pragnie zrealizować.

Wiceburmistrz miasta, Birgit Hebein w wielu swoich wypowiedziach podkreśla problem zmian klimatycznych oraz konieczność ochładzania terenów urbanistycznych w trakcie lata. Twierdzi, że mieszkańcy Wiednia będą musieli mierzyć się z coraz większymi upałami, które są szczególnie odczuwalne w terenie zabudowanym. Dlatego też przedstawiona Urban Heat Island Strategy zakłada zmiany, które pozwolą na zminimalizowanie ilości gorącego powietrza oraz na wdrożenie naturalnych sposobów oszczędzania wody, oczyszczania powietrza i zacieniania ulic.

Jedną z pierwszych decyzji było zerwanie asfaltu z ulicy Trunnerstraße. W tym miejscu ma powstać zielona przestrzeń o powierzchni prawie 3700 metrów kwadratowych. W Else Feldman Park, ponieważ tak będzie nazywał się ten skwer, powstaną zielone alejki drzew, krzewów i trawy, wspólny ogród, nieutwardzone ścieżki spacerowe, staną tam też drewniane ławki, plac zabaw i ścianka wspinaczkowa, aby mieszkańcy tej dzielnicy mogli tam spędzać czas podczas gorących, letnich dni. Dodatkowo zburzono 50-metrowy mur, który stał wzdłuż ulicy oddzielając plac od drogi. Otwarcie planowane jest na koniec tego roku, ponieważ kryzysowa sytuacja epidemiologiczna znacząco opóźniła budowę.  

Es ist soweit: Die Trunnerstraße wird aufgebrochen und ein 3.700 m² großer Grün- und Freiraum geschaffen, der neue...

Gepostet von Bezirksvorstehung Leopoldstadt am Freitag, 24. April 2020
Wizualizacja parku i prace remontowe

Oprócz tego, projekt zakłada również rozsądniejsze wykorzystywanie wody. Począwszy od oszczędności i odzyskiwania tak zwanej szarej wody, hydrantów z poidełkiem dla ludzi i zwierząt aż po używanie wody jako elementu chłodzącego i konstrukcyjnego infrastruktury oraz zmiany nawierzchni dróg i chodników na taką, która wchłania wodę opadową i oddaje ją do gleby. Szerokie miejsca parkingowe dla rowerów i rozwój transportu publicznego mają zachęcić mieszkańców do rezygnacji z samochodów. Miasto stawia również na edukację i uświadamianie swoich obywateli na temat zmian klimatycznych i sposobów walki z suszą.


Źródła:

https://www.wien.gv.at/umweltschutz/raum/pdf/uhi-strategieplan-englisch.pdf

Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku. To efekt programu ochładzania miasta

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read