Większość członków Ruchu Pięciu Gwiazd za rządem z centrolewicą we Włoszech

Głosujący poparli utworzenie koalicyjnego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej. Na czele rządu stanie Giuseppe Conte, obecny premier Włoch.


Większość członków Ruchu Pięciu Gwiazd za rządem z centrolewicą we Włoszech

Na platformie internetowej Rousseau dobiegło końca głosowanie członków i członkiń Ruchu Pięciu Gwiazd. W ten sposób wszystkie osoby należące do tej partii mogły wspólnie podjąć decyzję o tym, czy Ruch utworzy koalicyjny rząd z centrolewicą. Ponad 80 tysięcy osób oddało swój głos, z czego 63 tysiące członków i członkiń opowiedziało się za powołanie nowej rady ministrów z Giuseppe Contem na czele.

Wynik głosowania jest wiążący dla partii, która do tej pory prowadzi rozmowy z Partią Demokratyczną na temat polityki nowego rządu oraz podziału stanowisk. Głosowanie poprzedzał apel premiera Włoch, który zwrócił się z prośbą do członków i członkiń Ruchu Pięciu Gwiazd o głosowanie za utworzeniem nowej koalicji rządowej.

W planach Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna mają ogłoszenie roboczej wersji programu nowego rządu, który ma zawierać 26 postulatów. Wiadomo już, że jednym z najważniejszych postulatów jest opracowanie budżetu państwa na nadchodzący rok. Innym punktem, o którym już wiadomo, jest to, że podatek VAT nie zostanie podniesiony.

Innym celem rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej będzie walka z kryzysem mieszkaniowym oraz wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin, a także dalsza walka z biurokracją. Ponadto podniesione mają zostać nakłady na badania naukowe, pomoc społeczną oraz edukację, w tym na szkolnictwo wyższe.

Ponadto koalicjanci mają zamiar pracować nad zagwarantowaniem ochrony wody, służby zdrowia oraz szkoły, które zostały określone jako wspólne dobra. Planowana jest także obniżka podatków od wynagrodzeń wypłacanych pracowniczkom i pracownikom na rynku pracy.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO