Wiele aplikacji na Androida nadal zbiera prywatne dane użytkowników

Wiele aplikacji dostępnych na system Android zbiera prywatne dane użytkowników nawet pomimo odmówienia zgody na dostęp do tych informacji.


Wiele aplikacji na Androida nadal zbiera prywatne dane użytkowników

Uprawnienia dla aplikacji na mobilny system Android są nadal ważnym tematem, ponieważ użytkownicy urządzeń z tym systemem powinni być informowanie o tym, do jakich danych będzie miała każda aplikacja, którą użytkownik postanowi zainstalować. Obecnie wiele aplikacji dostępnych na Androida zbiera prywatne dane użytkowników mimo braku zgody z ich strony.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa odkryli, że ponad tysiąc aplikacji na Androidzie jest w stanie obejść mechanizmy Androida mające na celu zabezpieczenie użytkowników tego systemu. Oznacza to, że programy są w stanie zbierać prywatne dane użytkowników, w tym dane geolokalizacyjne i identyfikujące urządzenia mobilne.

Na Androidzie można znaleźć także ponad tysiąc aplikacji mobilnych, które zbierają prywatne dane użytkownika nawet wówczas, gdy użytkownik odmówi im dostępu. Serge Engelman, który pracuje dla International Computer Science Institute, poinformował, że użytkownicy nadal dysponują zbyt małą ilością narzędzi odpowiedzialnych za ochronę prywatności. Łącznie testom poddanych zostało ponad 88 tysięcy aplikacji ze Sklepu Play.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO