Wielka mobilizacja społeczna w Katalonii

Wielka mobilizacja społeczna w Katalonii

Zgromadzenie Narodowe Katalonii rozpoczyna mobilizację społeczną w Katalonii. Data planowanych manifestacji nie jest jeszcze znana, jednak przygotowania trwają.

· 2 min read

Zgromadzenie Narodowe Katalonii (L'Assemblea Nacional de Catalunya, ANC) w ostatnich dniach zajmuje się przygotowaniami do stałej mobilizacji w związku z planami hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, który chce przenieść więźniów politycznych do Madrytu. Więźniami politycznymi są osoby, które brały czynny udział w organizowaniu referendum lub też udzielały się poprzez pomaganie w procesie referendalnym (referendum z dnia 1 października 2017 roku, kiedy Parlament Katalonii ogłosił powstanie Republiki Katalońskiej).

ANC poinformowała o tym fakcie opinię publiczną publikując komunikat, że pod koniec tygodnia zostanie podana dzień, w którym zostaną zorganizowane masowe manifestacje i demonstracje.

Grafika Zgromadzenia Narodowego Katalonii z widocznym hasłem "Samostanowienie prawem, nie przestępstwem" (prawy górny róg).

Zgromadzenie Narodowe Katalonii również chce zorganizować protesty w Plaça de Sant Jaume w Barcelonie pod hasłami prawa do samostanowienia na podstawie wyniku referendum, które miało miejsce 1 października 2017 roku. W trakcie protestów zostanie odczytany apel skierowany do regionalnego prezydenta Quima Torry.

Pierwsza część akcji odbędzie się rano. Głównym celem będzie towarzyszenie przewożonym więźniom politycznym. Konwój zostanie powitany hasłami niepodległościowymi, banerami, flagami katalońskimi, aby ukazać solidarność społeczeństwa Katalonii wobec więźniów politycznych.

Kolejną częścią będą masowe manifestacje w katalońskich miastach. Uczestnicy i uczestniczki będą zwracać uwagę na fakt mówiący o tym, że "samostanowienie nie jest przestępstwem". W Barcelonie akcja będzie miała miejsce w Jardinets de Gràcia.

ANC poinformowało o mobilizacji społecznej na swoim profilu na Twitterze.

Ostatnią, a więc trzecią częścią, będzie manifestacja w Plaza de Sant Jaume, aby "powiedzieć rządowi i parlamentowi, że mogą odwrócić tę sytuację". Sytuacja, o której mowa, nic innego jak sprawa więźniów politycznych oraz referendum niepodległościowego, podczas którego Katalończycy i Katalonki opowiedzieli się za niepodległością w postaci suwerennej Republiki Katalońskiej.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NASZE DZIENNIKARSTWO