Wielki finał Zwolnionych z teorii

Tym razem wielki finał odbył się w nowej formie.

· 2 min read
Wielki finał Zwolnionych z teorii

16 Czerwca, jak co roku, odbył się wielki finał olimpiady Zwolnieni z teorii. W tym roku z uwagi na trwającą w Polsce i na świecie pandemię finał odbył się w wirtualnej formie. Finałową galę poprowadził Karol Paciorek. Gala rozpoczęła się od słów Pauliny Bruszewskiej, Prezes Fundacji Zwolnionych z teorii. W swoim wystąpieniu pogratulowała 4 tysiącom finalistom tegorocznej olimpiady, dodając, że liczba finalistów była w tym roku największa. Prezes fundacji mówiła także o kompetencjach, jakie kształcą w sobie finaliści Olimpiady.

Złote wilki

Po wystąpieniu Pauliny Bruszewskiej przyznano pierwszego Złotego Wilka w kategorii kultura. Nagrodę w tej kategorii otrzymał projekt ,,Niezwolnieni z tolerancji”.  Twórcy napisali 21 artykułów, stworzyli 4 wywiady, które łącznie zobaczyło 4500 osób, przeprowadzili sondę społeczną, którą zobaczyło 26 tysięcy osób. Zorganizowali 4 spotkania poruszające wiele tematów — od filozofii po sytuację migrantów w Polsce. W spotkaniach uczestniczyło około 370 osób.

Kolejny Złoty Wilk został przyznany w kategorii Zdrowie i Sport. W tej kategorii zwyciężył projekt Mimesis Protezy Bioniczne. Zespół projektowy stworzył  prototyp protezy oraz instrukcję online umożliwiającą każdemu stworzenie podobnej protezy. Pomoże to kolejnym osobom po amputacji oraz zainteresuje protetyką wielu młodych ludzi. W kategorii Ekologia i Natura nagrodę otrzymały aż trzy projekty, jednak na duże uznanie zasługuje projekt Ecodata. Zespół projektowy stworzył aplikację do mierzenia zanieczyszczenia środowiska smogiem. Sama prezentacja projektu stworzona w formie wideo robi ogromne wrażenie. Film podsumowujący projekt wygląda jak spot reklamowy stworzony przez największe firmy technologiczne. Projektów, które zdobyły złote wilki w aż jedenastu kategoriach, było znacznie więcej, jednak to właśnie projekty Ecodata i projekt Mimesis zasługują na ogromne uznanie i z pewnością usłyszymy o nich w przyszłości.

Podsumowanie

Warto wspomnieć, że w tym roku liczba beneficjentów wszystkich projektów wyniosła 6 057 978. Tyle osób wypełniłoby trybuny na 110 stadionach narodowych w Warszawie. Zwolnieni z teorii działają już od pięciu lat. W ciągu tych pięciu lat powstało wiele interesujących projektów zmieniających otaczającą nas rzeczywistość. Łączna liczba finalistów wyniosła 15000.

Realizacja własnych projektów w młodym wieku jest jednym z lepszych doświadczeń dla młodych osób, które będzie miało na nich ogromny wpływ w przyszłości. Myślę, że ludzie tworzący Zwolnionych z teorii zmienili faktycznie Polskę. Wpływ działań fundacji zobaczymy za kilka lat, ponieważ finaliści i laureaci Olimpiady to przyszli liderzy w swoich dziedzinach.