WikiLeaks opublikowało wewnętrzną listę centrów danych Amazona

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował wewnętrzną listę centrów danych, które są w posiadaniu firmy Amazon, łącznie z danymi dotyczącymi ich lokalizacji.

· 1 min read
WikiLeaks opublikowało wewnętrzną listę centrów danych Amazona

Poufny raport firmy Amazon daje wgląd do infrastruktury giganta chmurowego w 2015 roku.

Po tygodniu publikowania zdjęć satelitarnych oraz zadawania pytań na Twitterze w formie gry (Quest of Random Clues), demaskatorski portal WikiLeaks opublikował wewnętrzną listę centrów danych, które są w posiadaniu firmy Amazon, łącznie z danymi dotyczącymi ich lokalizacji. Dokument ma 20 stron i opisuje dokładne lokalizacje infrastruktury Amazon Web Services, informacje ukrywane przez firmę za pośrednictwem różnych nazw firm.

Zdoxowane AWS

Amazon posiada swoje budynki pełniące role centrów danych w Północnej Wirginii, Seattle, Oregonie. W Europie budynki centrów danych można znaleźć w Irlandii, Niemczech i Luksemburgu, natomiast w Japonii i Chinach posiada łącznie 21 centrów danych. Kolejne znajdują się w Singapurze i Australii, a także sześć centrów w Brazylii.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.

Aby ułatwić wyszukiwanie lokalizacji, WikiLeaks stworzyło specjalną mapę, na którą zostały naniesione punkty. Są to lokalizacje wszystkich centrów danych Amazona, które firma posiadała w roku 2015. Na mapie znajdziemy m.in. Północną Wirginię, Seattle czy Osakę.

Przyglądając się dokładniej dokumentowi, można znaleźć informacje na temat firm zajmujących się centrami kolokacji. Są to Hitachi, Digital Fortress, CyrusOne, Terremark, KDDI, KVH, Keppel, Tata Communications, Colt, Global Switch, Iseek-KDC, Global Switch, NextDC oraz Ascenty należące obecnie do Digital Realty.

W związku z tym, że dokument pochodzi z 2015 r., nie zawiera on nowych centrów danych Amazona. WikiLeaks uzasadniło opublikowanie tego materiału tym, że z usług korporacji korzystają przede wszystkim służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych. Tutaj można przypomnieć o kontrakcie podpisanym przez Amazona oraz CIA w 2013 roku, którego celem było wdrożenie chmury obliczeniowej dla agencji wywiadowczych do przetwarzania informacji o najwyższej klasyfikacji tajności.

Aktualnie firma ta jest jednym z niewielu przedsiębiorstw mającym certyfikat pozwalającym na przechowywanie w chmurze danych sklasyfikowanych jako tajne.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.