Omówienie programu Partii Wiosna - nowego projektu Roberta Biedronia

Trzeciego lutego, Robert Biedroń poprowadził konwencję założycielską na Warszawskim Torwarze.

· 4 min read
Omówienie programu Partii Wiosna - nowego projektu Roberta Biedronia

Po wielomiesięcznym oczekiwaniu, Wiosna, bo tak nazywa się partia Biedronia, pokazała nam się jako ugrupowanie centrolewicowe. Stawia na wolność wyboru, feminizm i równość każdego obywatela. Jednak wśród wielu postulatów, które z nich mają szansę zaistnieć nie tylko na papierze?

Opodatkowanie i rozdział od kościoła

Pierwszym postulatem jest odcięcie instytucji Kościoła katolickiego od państwa. Łączy się to odpowiednio z opodatkowaniem i odsunięciem finansowania dla religii w Polskich szkołach. Ruch bardzo odważny i ryzykowny, jednak bez wątpienia również bardzo oczekiwany. Przez wiele lat podobny postulat miała Platforma Obywatelska, niestety wśród dwóch kadencji nie udało się jej go zrealizować, co można traktować jako szansę dla Wiosny.

Czy zabieg jest wykonalny?

Mimo ponad 33 milionów katolików w Polsce, ponad połowa jest za rozdzieleniem instytucji od rządu, nie wspominając już o ateistach i wyznawcach innych religii. Poza jawną sprawiedliwością jaką daje opodatkowanie kościoła, wielką zaletą jest to, iż państwo zarabia. System taki działa we Francji czy na Węgrzech, gdzie kościoły są normalnie opodatkowane jako organizacje pozarządowe.

Obietnica typowo lewicowa, postępowa i zabierająca elektorat partiom takim jak Razem i SLD. W Sejmie najprawdopodobniej spotka się z dużym oporem PiSu, jednak wraz z PO mogą podjąć działania, związane z wcieleniem postulatu w życie.

Reforma systemu zdrowia

Polityk zaskoczył elektorat wytłuszczeniem problemów w szpitalach i czasu oczekiwania na wizytę. Zadeklarował, że w sytuacji osiągnięcia odpowiednio zaplecza parlamentarnego, każdy pacjent spotka się ze specjalistą w ciągu 30 dni. Jeśli nie, to będzie mógł wybrać dowolną klinikę prywatną, a NFZ w pełni zapłaci za jej usługi.

Postulat dla nas rewolucyjny, lecz zgodnie z deklaracjami - dostosowany do standardów europejskich. W Polsce system świadczeń zdrowotnych jest niewydolny - największym problemem jest czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Biedroń mówi, że te męki skróci - jednak na ile możemy ufać takiego typu obietnicy?

Zamknięcie wszystkich kopalni węgla do 2035 roku

Kopalnie węgla na przełomie ostatnich lat to temat bardzo burzliwy. Dawniej, jako nieodłączne elementy polskiej energetyki, tak dziś jako ośrodki generujące smog i liczne zanieczyszczenia, część społeczeństwa domaga się ich zamknięcia.

Polska w Unii Europejskiej wydobywa węgla najwięcej; 70 mln ton rocznie to standard, a z ostatnimi latami efektywność spada. Strajki górników to rzecz raczej pewna. Na dzień dzisiejszy, ale 170 tysięcy osób pracuje w górnictwie. Taka liczba może przerażać jeśli myślimy o zamknięciu wszystkich zakładów, jednakże pamiętajmy o stanie powietrza w Polsce; z rankingu 10 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości, aż 6 jest z Polski.

Dając limit czasu do 2035, plany mają szansę na realizację, jednak niechybnie z oporem państwa i dużymi kosztami. Nie zapominajmy, że węgiel stanowi 60% zapotrzebowania energetycznego Polski. Kolejne koszty i kolejne wymogi.

Utworzenie niezależnego urzędu rzecznika praw przyrody

Biedroń na swoim konwencie, zapowiedział powstanie organu w państwie odpowiedzialnego za prawa przyrody i zwierząt.

Zwierzęta głosu nie mają, ale prawa na pewno.

Wiadomość ta może zadowolić wszystkich, którzy chcą dbać o polskie środowisko i ekologie. Ponadto, polityk zobowiązuje się do zakazania używania zwierząt w cyrkach.

Były Prezydent Słupska również mówi o wycinkach lasów, które stanowią parki narodowe i sprawę stawia jasno:

[...] zatrzymamy tą wycinkę drzew, która niszczy nasze wielowiekowe dziedzictwo.

Prawa kobiet

Jak wspomniałem, Wiosna propaguje idee feministyczne i równościowe. W związku z tym partia zaproponowała następujące postulaty:

  • aborcja do 12 tygodnia ciąży;
  • całkowite finansowanie programu in-vitro;
  • alimenty ściągane jak podatki; przez państwo, by uniknąć zaległości i braku wpłat;
  • gwarancja dostępności pigułki „dzień po”;
  • zagwarantowanie znieczulenia każdej kobiecie przy porodzie.

Wszystkie te cele według działacza stanowią normalność w Unii Europejskiej.

Związki partnerskie

Bez wątpienia postulat wyczekiwany przed środowiska lewicowy, chociaż także oferowany przez inne ugrupowania. Robert Biedroń, jako osoba uczestnicząca
w społeczności LGBT, na wczorajszym konwencie ogłosił postulat o związkach partnerskich dla każdego - niezależnie od orientacji czy płci.

Postulat ten ma przede wszystkim trafić do ludzi młodych, uznających równość.
Biedroń w swojej kampanii stara się być lewicowym catch-all’em - zagarnia po kolei każdą część społeczeństwa. Ustawa o związkach partnerskich będzie głośna, ale bardzo prawdopodobna.

Reforma edukacji

Polityk deklaruje, że w jeśli jego partia wejdzie do Sejmu i uzyska stosowne zaplecze parlamentarne, zmieni system edukacji na wzór Finlandii, która jest uznawana za lidera i pioniera w kwestiach edukacji. Jednak na ile pozwolą nam na to koszty i ostatnie reformy gimnazjum? Dopóki plan będzie obejmował wyłącznie zmianę programu czy sposobów nauczania jest możliwy; jeśli jednak chodzi o zmianę struktur czy systemu, znowu problemem okazać się mogą środki.

Pierwsze dziecko z 500+

Po wprowadzeniu programu 500+, które spotkało się z dobrym przyjęciem przez większość stron politycznych, Biedroń na konwencie zobowiązał się do rozszerzenia 500+ na dziecko pierwsze.

Bez wątpienia, postulat najbardziej populistyczny z wyżej wymienionych. Brak podłoża merytorycznego oraz ogólnik jakim jest, daje małe szansę na wprowadzenie go w rzeczywistości.

Odpowiedzialność

Lider Wiosny, jako opozycjonista, deklaruje, że przy zdobyciu władzy założy Komisję Sprawiedliwości i Pojednania - organu którego celem będzie sposób obiektywnie i transparentnie przeprowadzić audyt stanu praworządności w Polsce i zbadać nadużycia prawa przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2015-2019.

Podsumowanie

Wiosna to partia alternatywna, która pomimo braku doświadczenia, może namieszać na scenie politycznej.

Czy warto popierać i głosować?

Pytanie zależy od tego, na ile wierzysz w to, że w Polsce trzeba coś zmienić. I czy trzeba to zmienić natychmiastowo. Ponieważ już od kilku lat stoimy w miejscu.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read