Koronawirus z Wuhan dalej sieje spustoszenie. Co wiemy o nowym patogenie?

Od 31 grudnia 2019 roku słyszy się niemal bez przerwy o nowym wirusie, który sieje postrach w Państwie Środka. Skąd się wziął? Jak go rozpoznać? Tego dowiesz się w artykule.

· 5 min read
Koronawirus z Wuhan dalej sieje spustoszenie. Co wiemy o nowym patogenie?

Od 31 grudnia 2019 roku słyszy się niemal bez przerwy o nowym wirusie, który sieje postrach w Państwie Środka. Skąd się wziął? Jak go rozpoznać? Tego dowiesz się w artykule.

Wirus Wuhan, bo tak potocznie nazwano nowy szczep należy do rodzaju Coronavirus i jest blisko spokrewniony z SARS, który spowodował epidemię zapalenia płuc w latach 2002 - 2003. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pierwsze przypadki tajemniczego zapalenia dróg oddechowych podobnego do SARS w prowincji Hubei - od tego czasu wirus rozprzestrzenił się już po Chinach i niemal całej Azji Południowo-Wschodniej, nieliczne przypadki zakażeń zanotowano również w Korei Południowej, Japonii, Francji, USA i Australii. Na chwilę obecną zakażonych jest już około 1450.

Mapa zasięgu koronawirusa z Wuhan: bordowy - państwo macierzyste wirusa, czerwony - państwa, gdzie potwierdzono przypadki zakażenia, niebieski - państwa, gdzie podejrzewa się, że wirus mógł się rozprzestrzenić; źródło: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

Choroba objawia się u większości pacjentów suchym kaszlem, zmęczeniem i trudnościami w oddychaniu. Poza tym wirus powoduje znaczące zmiany w płucach, które mogą zostać wykryte w badaniu rentgenowskim. Kolejnym symptomem jest patologicznie niski poziom leukocytów (białych krwinek) we krwi. Okres wylęgania wynosi do 14 dni, najczęściej 5-6. W tym czasie narażony na kontakt z zarażonymi powinien obserwować, czy nie rozwijają się u niego charakterystyczne dla zakażenia tym patogenem objawy i w razie zauważenia ich udać się do specjalisty.

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową pomiędzy ludźmi, jednak pierwotnie najprawdopodobniej infekował nietoperze z rodzaju podkowiec (Rhinolophus) bytujące na Dalekim Wschodzie. Popularność dzikich zwierząt na chińskim rynku spożywczym i medycznym może jedynie podeprzeć tę tezę. Wirus po raz pierwszy pojawił się na rynku owoców morza w Wuhan, gdzie sprzedawano m. in. wilcze szczenięta, koale, borsuki i jadowite węże. 44 pracowników tegoż targu zachorowało jako pierwszych na ostre zapalenie dróg oddechowych. Istnieją również podejrzenia, że nowy patogen mógł pierwotnie infekować węże, na co dowodem mają być badania genetyczne, według których 2019-nCoV jest efektem rekombinacji koronawirusa nietoperzy i nieznanego koronawirusa,w wyniku której patykowata glikoproteina jego osłonki zyskała zdolność do wiązania ludzkiego enzymu ACE-2.

Sam patogen należy do bogatej w gatunki podrodziny Orthocoronavirinae, której przedstawiciele powodują różne schorzenia układu oddechowego od zwykłego przeziębienia po znacznie bardziej niebezpieczne infekcje jak zapalenie płuc. Badania molekularne z kolei wykazały na duże podobieństwo wirusa Wuhan do SARS-CoV i MERS-CoV. Chińscy naukowcy postulują, że podobnie jak one wnika do komórek przez enzym konwertujący angiotensynę ACE-2. Jako materiału genetycznego używa jednoniciowego RNA o dodatniej polarności, którego długość szacuje się na ok. 30 tysięcy par zasad azotowych, co czyni go jednym z największych genomów wśród wszystkich wirusów RNA.

mikrografia elektronowa wirionów 2019-nCoV

Szczepionki opracowywane przeciwko SARS nie zostały dopuszczone do powszechnego użytku ze względu na liczne efekty uboczne, które powodowały u pacjentów. Organizacja pozarządowa CEPI 23 stycznia 2020 ogłosiła, że rozpocznie badania nad szczepionką przeciwko nowemu wirusowi. Richard Hatchett - dyrektor CEPI - zapowiedział, że szczepionki będą gotowe w przeciągu 16 tygodni i wtedy będzie można rozpocząć eksperymenty kliniczne mające sprawdzić bezpieczeństwo specyfiku.

Chińskie władze ogłosiły stan wyjątkowy i zamknięcie szkół w całym państwie a zwłaszcza w prowincji Hubei i przedłużenie przerwy zimowej na czas nieokreślony. Ministerstwo Edukacji nalega na przesunięcie terminów egzaminów końcowych na później, a niektóre uniwersytety zakazały wstępu na kampus osobom z zewnątrz. Departament Edukacji prowincji Hunan graniczącej z Hubei zapowiedział zakaz udzielania pozaszkolnych korepetycji i nieoficjalnych zgromadzeń uczniów w celu wspólnej nauki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Chiński rząd jest obecnie krytykowany za zlekceważenie wirusa i m. in. cenzurę informacji na temat epidemii, niedostateczną opiekę nad zarażonymi, czy brak informacji na temat wirusa w mediach państwowych. Chińscy internauci dodatkowo twierdzą, że władze mogą ukrywać prawdziwą liczbę przypadków śmiertelnych, jako że prowincja Wuhan nie jest tak dobrze połączona z innymi państwami jak z resztą ChRL. Część ludzi śmieje się także, że 2019-nCoV jest patriotą i infekuje wszystkich oprócz Chińczyków, co ma wyśmiewać cenzurę informacji na temat rzeczywistego stanu epidemii w Chinach.

W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wirus wywoła pandemię, czy może całe zamieszanie, które spowodował jest tylko przesadną paniką. Wiemy na pewno, że z powodu zakażenia nim umarło już 42 Chińczyków i prawdopodobnie umrze jeszcze niejedna osoba, ponieważ zarazek bardzo szybko roznosi się po całym świecie. Jak powiedział w wywiadzie dla TVN znany wirusolog dr. hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ “Tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali zagrożenia - nie można mówić o pandemii stulecia, że wydarzy się dramat, na razie niewiele wiemy tak naprawdę” i w rzeczy samej mamy bardzo niewiele pewnych informacji na temat tego patogenu.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-wirus-z-wuhan-komunikat-gis/ygw6tm8

Wuhan institute of virology (23 January 2020). "Discovery of a novel coronavirus associated with the recent pneumonia outbreak in humans and its potential bat origin". bioRxiv. bioRxiv. Retrieved 24 January 2020.

Shi, Zheng-Li; Zhou, Peng; Yang, Xing-Lou; Wang, Xian-Guang; Hu, Ben; Zhang, Lei; Zhang, Wei; Si, Hao-Rui; Zhu, Yan; Li, Bei; Huang, Chao-Lin (2020-01-23). "Discovery of a novel coronavirus associated with the recent pneumonia outbreak in humans and its potential bat origin". bioRxiv: 2020.01.22.914952. doi:10.1101/2020.01.22.914952.

Ji, Wei; Wang, Wei; Zhao, Xiaofang; Zai, Junjie; Li, Xingguang (22 January 2020). "Homologous recombination within the spike glycoprotein of the newly identified coronavirus may boost cross-species transmission from snake to human". Journal of Medical Virology. n/a (n/a). doi:10.1002/jmv.25682. ISSN 1096-9071.

Hui DS, I Azhar E, Madani TA, Ntoumi F, Kock R, Dar O, Ippolito G, Mchugh TD, Memish ZA, Drosten C, Zumla A, Petersen E. The continuing 2019-nCoV epidemic threat of novel coronaviruses to global health – The latest 2019 novel coronavirus outbreak in Wuhan, China. Int J Infect Dis. 2020 Jan 14;91:264–266. doi:10.1016/j.ijid.2020.01.009. PMID 31953166.

"Evolution of the novel coronavirus from the ongoing Wuhan outbreak and modeling of its spike protein for risk of human transmission". SCIENCE CHINA Life Sciences. doi:10.1007/s11427-020-1637-5 (inactive 24 January 2020). Retrieved 23 January 2020.

https://fakty.tvn24.pl/fakty-o-swiecie,61/krzysztof-pyrc-o-rozprzestrzeniajacym-sie-koronawirusie-z-chin,1002043.html

https://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10292515/szczepionka-na-koronawirusa-z-wuhan-cepi-rozpoczelo-prace.html

Liang, Jianqiang; Li, Changzheng (24 January 2020). "湖北:全省学校推迟开学时间 党政机关出差取消" [Hubei: Schools throughout the province delayed new semester, the Party and governmental organs cancelled business trips] (in Chinese). Xinhuanet.com. Xinhua News Agency. Retrieved 25 January 2020.

Luo, Xiaojing (24 January 2020). "湖北这些学校推迟开学 北大等暂停参观" [These Hubei schools delayed new semester; Peking Univ. halted public visits] (in Chinese). The Beijing News. Retrieved 25 January 2020.

Yu, Rong (23 January 2020). "严禁寒假补课提前开学 省教育厅部署新型冠状病毒肺炎疫情防控工作" [Strictly ban winter break tutoring and schooling; Provincial Education Department deploy countermeasures against new coronavirus outbreak]. Xinhuanet.com Henan (in Chinese). Hunan Daily. Retrieved 25 January 2020.

Zhao, Guanqi (21 January 2020). "【武漢肺炎】坊間調侃「愛國病毒」 地方有否「瞞報」疫情?" [People jokes "patriot virus"; have local governments concealing the outbreak?] (in Chinese). HK01. Retrieved 25 January 2020.