Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych regulacji prawnych kryptowalut

Kryptowaluty już od dłuższego czasu budzą sporo kontrowersji. Wiele krajów zdecydowało się wprowadzić zapisy prawne, dzięki czemu mogą one ścigać przestępców oraz sprawować większą kontrolę nad przestrzenią „wirtualnego pieniądza”.

· 3 min read
Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych regulacji prawnych kryptowalut

Kryptowaluty już od dłuższego czasu budzą sporo kontrowersji. Wiele krajów zdecydowało się wprowadzić zapisy prawne, dzięki czemu mogą one ścigać przestępców oraz sprawować większą kontrolę nad przestrzenią „wirtualnego pieniądza”.

Różne opinie na temat przepisów

„Same przepisy dotyczące kryptowalut nie zmieniły się tak naprawdę w ciągu ostatnich kilku lat” - powiedział Wearn dla Cointelegraph. „Zamiast tego widzieliśmy nasilenie działań egzekucyjnych i silniejsze wytyczne organów regulacyjnych” - dodał. „Wierzę, że nadal będziemy obserwować działania egzekucyjne, które pomogą firmom i przedsiębiorcom zrozumieć, jakie rodzaje działań są dozwolone, a jakie nie”.

Regulacja kryptowalut jest wciąż w powijakach, ale w zeszłym roku widzieliśmy kilka ważnych zmian w postaci CBDC i polityki podatkowej” - powiedział Sasha Ivanov.

Raczej każdy jest zatem zgodnym, że przepisy i regulacje dotyczące kryptowalut są dopiero na początku drogi, a wraz z czasem musi się jeszcze wiele zmienić. Swoje trzy grosze dołożyło ostatnio USA, którego Departament Sprawiedliwości i Komisja ds. Handlu, niedawno wniosły zarzuty przeciwko dużej giełdzie kryptowalut pochodnych, taki jak na przykład BitMEX.

Czy świat kryptowalut potrzebuje jasnych i twardych przepisów?

Prawo reguluje i wpływa tak naprawdę na każdą dziedzinę życia. Obecnie największą swobodą można cieszyć się w internecie, lecz na nim również małymi krokami odciska swoje piętno prawo. To właśnie w wirtualnej strefie kryptowaluty są najbardziej popularne i to tam dokonuje się wszelkich transakcji. Podobnie jak w przypadku prawdziwych giełd, również ich wirtualne odpowiedniki mają swoje portale branżowe.

Prawo powinno zatem uregulować kryptowaluty, aby nie dochodziło do przestępstw, czy oszustw. Jest to jednak działanie bardzo trudne, ponieważ poszczególne paragrafy musiałyby być takie same dla wszystkich państw, ponieważ to właśnie pomiędzy mieszkańcami różnych części Ziemi dochodzi do transakcji. W Polsce również nie ma regulacji kryptowalutowych, lecz może być to spowodowane w głównej mierze tym, że kryptowaluty nie są zbyt popularne w naszym kraju.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty możemy najprościej opisać jako wirtualną walutę, która nie posiada fizycznej formy. Możemy nią płacić za wszelkie towary, tak samo, jak w przypadku przelewów. Jednym z największych plusów kryptowalut jest to, że „monet” ani transakcji z ich wykorzystaniem nie da się podrobić. Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, lecz godne uwagi są również ethereum, XRP czy tether.

Mówiąc o kryptowalutach, trzeba wspomnieć o decentralizacji, którą się cechują. Oznacza to mniej więcej tyle, że ten pieniądz nie jest zależny od żadnego organu, osoby, czy państwa. Nie ma niczego, co mogłoby manipulować kursem poszczególnych kryptowalut. Transakcje są weryfikowane przez wielu użytkowników jednocześnie. Gdy jeden z nich „wypadnie”, jego miejsce zastępują inni, gwarantując poprawne funkcjonowanie całego systemu. Niesie to oczywiście ze sobą pewne niedogodności. W przypadku bardzo popularnych kryptowalut realizacja transakcji może trwać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, gdyż ze względu na liczbę weryfikowanych transakcji, oferowana przez uczestników systemu moc obliczeniowa będzie niewystarczająca do natychmiastowego obsłużenia wszystkich zapytań.

Aby pozyskać kryptowaluty trzeba mieć specjalne oprogramowanie oraz sprzęt, który użyczy mu mocy obliczeniowej. To właśnie w tej mocy tkwi cały sekret pozyskiwania kryptowalut. Im mamy lepszy sprzęt, tym więcej i szybciej zarobimy. Mowa tutaj głównie o karcie graficznej i procesorze, ponieważ to one wykonują skomplikowane operacje na liczbach. Kopanie, bo tak się ten proces nazywa, można rozpocząć nawet na swoim komputerze, lecz będzie to nieopłacalne, jeśli nie jest on bardzo wydajny, a co za tym idzie – drogi. Nie jest to zatem zajęcie dla każdego, a wejście w ten świat potrzebuje sporego wkładu finansowego „na start”. Rynek jest wciąż bardzo niestabilny, co może przysporzyć nowicjuszom ogromnych kłopotów.