Władimir Putin u władzy do 2036 roku?

2 tygodnie temu, a dokładniej 1 lipca zakończyło się głosowanie w referendum w Rosji. Dotyczyło ono wprowadzenia poprawek do konstytucji, dzięki którym Władimir Putin będzie miał możliwość ponownego ubiegania się o fotel prezydenta.

· 2 min read
Władimir Putin u władzy do 2036 roku?

W dniach od 25 czerwca do 1 lipca bieżącego roku w Rosji odbyło się głosowanie nad referendum dotyczącym zmian w konstytucji rosyjskiej. Dzień po zakończeniu głosowania Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że 78,03% (po zliczeniu 99% głosów) Rosjan poparło wprowadzenie zmian do konstytucji, natomiast przeciwko było ok. 21,16%. Frekwencja wynosiła ok. 65%. Po zakończeniu referendum, na ulice w Moskwie wyszli przeciwnicy zmiany konstytucji.  Pod hasłem „Nie wiecznemu Putinowi” wyrażali oni swoją niechęć, by do jakichkolwiek zmian doszło. Według nich celem nowelizacji konstytucji jest właśnie zagwarantowanie Władimirowi Putinowi, że będzie on mógł pozostać prezydentem do 2036 roku.

„To pogłębienie dyktatury i zaostrzenie antyzachodniego kursu naszego kraju” – słowa uczestników wiecu

Według przeciwników takiej nowelizacji, referendum nie ma żadnego znaczenia prawnego, a wyniki zostały sfałszowane. Na takie oskarżenia, przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa oznajmiła, że żadne poważne skargi dotyczące naruszenia prawa nie zostały zgłoszone. Opozycyjny polityk Aleksiej Nawalny również nie zgadza się z przeprowadzonym ostatnio referendum. Uznał on głosowanie za bezprawne oraz za nielegalny pokaz mający na celu legalizację prezydentury Władimira Putina na całe życie.

Skąd w ogóle pomysł wprowadzenia jakichkolwiek zmian do konstytucji?

Zmiany zainicjował sam Władimir Putin w styczniu bieżącego roku. Na początku chodziło głównie o wprowadzenie do konstytucji zapisów o gwarancjach socjalnych oraz o nowy podział kompetencji pomiędzy prezydentem, parlamentem oraz rządem. Jedna z takich poprawek przewidywała, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez 2 kadencje. Podczas głosowania w parlamencie nad danymi poprawkami, wprowadzono do zapisu o urzędzie prezydenta podpunkt głoszący, że w przypadku osoby zajmującej stanowisko prezydenta w momencie przyjęcia poprawek kadencje zaczynają być liczone od nowa. Co za tym idzie? Władimir Putin będzie mógł być u władzy jeszcze przez 2 kadencje.

Przypominamy, że obecna kadencja prezydenta Rosji kończy się w 2024 roku. Po wprowadzeniu zmian w konstytucji Władimira Putina czekają jeszcze 2 sześcioletnie kadencje, oczywiście, jeżeli będzie ubiegał się o reelekcję, czego sam nie wyklucza. Jeśli Władimir Putin zostanie ponownie prezydentem, to będzie rządził Rosją do wieku 83 lat (obecnie ma 67 lat).  Urzędujący obecnie prezydent przewodniczy Rosji od 1999 roku. Do 2008 roku był on bowiem prezydentem, następnie przez 4 lata zajmował stanowisko premiera, a od 2012 ponownie pełni urząd prezydenta.

Źródła:

https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/7762036,rosja-glosowanie-konstytucja-putin-dozywotnio-prezydentem.html

https://natemat.pl/313529,rosja-znamy-wyniki-referendum-putin-moze-rzadzic-do-2036

https://globalnews.ca/news/7130453/russia-putin-2036-vote-results/

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read