Włochy i Irlandia nie uznają Guaido

W poniedziałek Włochy zablokowały stanowisko Unii Europejskiej w sprawie uznania lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Władze Irlandii również są przeciwko uznaniu Guaido.

· 1 min read
Włochy i Irlandia nie uznają Guaido

Projekt oświadczenia Unii Europejskiej spotkał się ze sprzeciwem Rzymu. Państwa unijne od kilku dni pracowały nad wspólnym stanowiskiem w sprawie Wenezueli. Prace nad projektem już od samego początku wywołały tarcia, ponieważ pojawiły się obawy o dalsze konsekwencje uznania polityka, który sam ogłosił się prezydentem kraju.

Tekst oświadczenia w brzmieniu oznaczał, że "indywidualni członkowie UE uznają" Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli. Jednak to stanowisko UE było nie do przyjęcia dla włoskiego rządu. Ruch Pięciu Gwiazd bowiem protestował przeciwko uznawaniu "samozwańczych przywódców". Inne stanowisko zajęła koalicyjna Liga, jednak poprzez brak porozumienia pomiędzy Ligą i Ruchem Pięciu Gwiazd oficjalne stanowisko Rzymu było przeciwko oświadczeniu.

Aktualnie kilkanaście państw członkowskich UE uznaje Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta kraju. Do grupy państw unijnych, które uczyniły to w pierwszej kolejności, należą: Dania, Łotwa, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Holandia, Litwa, Czechy oraz Polska.

Sprzeciw wobec uznania Guaido jako tymczasowego przywódcy Wenezueli wyraża, prócz Włoch, Irlandia. Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney zapowiedział jasno, że Irlandia nie uzna Guaido:

Nasze stanowisko jest jasne. Chcemy wolnych i uczciwych wyborów, żeby Wenezuelczycy mogli demokratycznie rozstrzygnąć sprawę.

Warto zwrócić uwagę na to, ze obecnie Wenezuela objęta jest sankcjami unijnymi, które są związane m.in. z zamrożeniem aktywów. Instytucje unijne podkreśliły nieraz, że nie wyklucza się kolejnych sankcji wobec Wenezueli.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO