Włoski parlament będzie głosował w sprawie zmniejszenia liczby deputowanych

Parlament Włoch będzie we wtorek głosował nad zmniejszeniem liczby deputowanych z 945 do 600.


Włoski parlament będzie głosował w sprawie zmniejszenia liczby deputowanych

Parlament Włoch we wtorek ma zaplanowanie głosowanie nad projektem zmniejszenia liczby parlamentarzystów i parlamentarzystek z 945 do 600.

Redukcja miejsc w parlamencie o jedną trzecią była jednym postulatów wyborczych Ruchu Pięciu Gwiazd, który obecnie jest u władzy we Włoszech razem z Partią Demokratyczną. M5S obiecał swoim wyborcom i wyborczyniom zmniejszenie liczby deputowanych w ramach walki z marnotrawieniem pieniędzy podatników oraz elitarnością w polityce.

Jednocześnie postulat ten stał się jednym z warunków koalicyjnego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej. W planach są też inne reformy włoskiego ustroju, w tym reformy konstytucyjne.

Jeżeli projekt zostanie przegłosowany, to budżet Włoch zaoszczędzi 100 milionów euro rocznie począwszy od następnej kadencji.

To odpowiednio wyważona reforma — powiedział Guido Neppi Modona, ekspert prawny.

Ograniczona liczba deputowanych ma wpłynąć na bardziej ostrożny wybór kandydatów i kandydatek.

Warto dodać, że jest to już ósma próba zredukowania liczby deputowanych do parlamentu włoskiego od 1983 roku. Tym razem jednak szanse na to, iż odniesie ona sukces, są duże.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO