Wojskowy przewrót w Sudanie

Prezydent Republiki Sudanu, Omar Al-Bashir, został odsunięty od władzy oraz aresztowany w wyniku przewrotu wojskowego.


Wojskowy przewrót w Sudanie

Ostatnio trendem w kręgach władzy jest ustępowanie z urzędu po zajmowniu stanowiska przez ćwierć wieku lub nawet więcej. Kazachstan, Algieria, a teraz Sudan. O ile rezygnacja prezydenta Kazachstanu to część "większego planu", to rezygnacja prezydenta Algierii i obalenie prezydenta Sudanu są wynikiem wielotygodniowych protestów.

Rząd prezydenta Bashira został rozwiązany. Tymczasowa Rada Wojskowa przejmie władzę w kraju na dwa lata, aby zabezbieczyć proces przekazania władzy przekazał w wystąpieniu telewizyjnym Awad Mohamed Ahmed Ibn Auf, minister obrony narodowej Sudanu.

Otóż to, w Sudanie doszło do wojskowego przewrotu, w wyniku którego armia przejęła władzę nad krajem, a dotychczasowy prezydent został przymusowo usunięty z urzędu i aresztowany.

Co spowodowało przewrót?

Głównym czynnikiem, który popchnął dowódców sudańskiej armii do przewrtou były przeszło czteromiesięczne protesty przeciwko prezydentowi Al-Bashirowi, a w szczegolności jego polityce gospodarczej prowadzącej do kryzysu w Sudanie. Koszty życia oraz podstawowych produktów znacząco wzrosły, co wzburzyło obywateli i obywatelki republiki.

Masowe protesty w Chartumie, stolicy Sudanu, prawie przemieniły się w rewolucję. Doprowadziły także do śmierci około 22 osób, w tym 5 lub 6 żołnierzy służb bezpieczeństwa podległych prezydentowi. Zostały one wysłane w celu powolnego rozpędzania wielkich zgromadzeń, lecz okazało się to bezskuteczne.

Przewrót był szybki i precyzyjny. Prezydenta Al-Bashira aresztowano, ustanowiono Tymczasową Radę Wojskową (wszechwładną instytucję złożoną z przedatawicieli armii Sudanu), rozwiązano wiele instytucji w tym rząd federalny, Zgromadzenie Narodowe oraz Radę Stanów (dwie izby parlamentu) i jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzono trzymiesięczny stan wyjątkowy połączony z miesięczną godziną policyjną.

Początkowo protesty miały się zakończyć, świętowano obalenie tyrana (pierwsze informacje sugerowały, że pan Al-Bashir sam podał się do dymisji), jednak po upublicznieniu deklaracji przewrotowej protestujący powrócili, domagając się szybszych zmian politycznych oraz odejścia dotychczasowych elit, do których zaliczają się także żołnierze.

Niepewny jest los pana Al-Bashira. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał dwa nakazy aresztowania. Zarzuca się mu przestępstwo zbrodni wojennej dokonywanych w Darfurze na tamtejszej ludności od ok. 2003 roku. Istnieje możliwość, że pan Al-Bashir zostanie przez nowe władze sudańskie przekazany w ręce międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości.

Przepływ informacji z Sudanu jest kontrolowany, co skutkuje tym, że niektóre wiadomości są niepełne lub docierają z opóźnieniem. Z tego powodu nie wiemy, jakie kroki podejmuje armia - czy są to faktycznie zamiary dobre, mające na celu usunięcie osób łamiących prawo, czy jest to po prostu przejęcie władzy w celu utrzymania reżimu. O wszystkim będziemy dowiadywać się na dniach.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO