Wpływ kryptowalut na przemysł gamingowy

Kryptowaluty mają nieodwracalny i korzystny wpływ nie tylko na świat finansów, lecz również na sektor gamingowy.

· 2 min read
Wpływ kryptowalut na przemysł gamingowy

Niemal niemożliwym wydaje się, aby osoby szczególnie zainteresowane sferą gier online nie natknęły się na kryptowaluty w ciągu ostatnich paru lat. Ciągłe dyskusje na temat kryptowalut i technologii blockchain były niemal niemożliwe do przeoczenia. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom bazującym na blockchainie, które już doprowadziły do wybuchu finansowej rewolucji oraz stworzyły nowy sposób obracania kapitałem w sieci, innowacyjne technologie wpłynęły również na świat gier online.

Wpływ kryptowalut na rozwój przemysłu gamingowego już teraz jest dostrzegalny, a perspektywy związane z przyszłością świata gier i kryptowalut są czymś, o czym również powiemy. Niezależnie od tego, czy mowa jest o FPS (pierwszoosobowe strzelanki), czy też o innych grach, kryptowaluty mają nieodwracalny i korzystny wpływ na sferę gier.

Jak obecnie wykorzystywane są kryptowaluty w grach?

Twórcy nieustannie poszukują nowych oraz innowacyjnych sposobów wykorzystania kryptowalut w swoich tytułach. Wiele gier pozwala już graczom kupować oraz sprzedawać przedmioty z wykorzystaniem własnej waluty. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy twórcy tracą pieniądze, gdyż te wirtualne dobra są sprzedawane innym graczom bez ich zgody. Te okoliczności sprawiają, że producenci gier szukają nowych sposobów na rozwiązanie problemu "szarej strefy". Wykorzystanie kryptowalut w tym celu pozwoliłoby sprawnie uporać się z tym problemem, a twórcom zapewnić zyski.

Już teraz twórcy gier współpracują z firmami, szczególnie startupami, które tworzą rozwiązania oparte na blockchainie. Celem współpracy jest chociażby wprowadzenie aktywów, które można byłoby zakupić jedynie za pomocą kryptowaluty. W ten sposób zostaje zabezpieczona metoda dokonywania transakcji w grze, a jednocześnie tworzone są dobra cyfrowe, które gracze mogą posiadać. Wystarczy spojrzeć na przykład Enjin Coin. Enjin Coin wykorzystuje blockchain Ethereum, aby zapewnić programistom i graczom nową platformę, za pomocą której mogą dystrybuować, kupować oraz sprzedawać wirtualne przedmioty.

Wpływ kryptowalut na przyszłość gier

Nadal pełen potencjał kryptowalut oraz technologii blockchain nie został jeszcze wykorzystany w świecie gier. Jednak pomimo tego na horyzoncie można dostrzec nieustanne prace oraz nadchodzące wydarzenia, które mogą zmienić oblicze tej branży. Twórcy gier, jak również kryptowalut, szukają sposobów, by oprzeć transakcje w grach na tokenach za pomocą technologii blockchain. Wprowadzenie tego typu innowacji będzie miało ogromny wpływ na to, w jaki sposób gra się w gry.

Przykładowo. Jeżeli programista tworzy dwa zupełnie różne tytuły - jeden to strategiczna gra fantasy, a drugi to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby - to wprowadzając kryptowalutę pozwala on graczom na posiadanie dóbr wirtualnych, które mogłyby być wykorzystywane w różnych grach tego samego programisty. Kryptowaluta raczej nie zmieni przebiegu samej rozgrywki i nie będzie miała większego wpływu na fabułę oraz inne elementy rzeczywistej rozgrywki, jednak będzie miała wpływ na otwarcie całej sfery gier.

Rodzące się obawy

Obawy twórców gier są związane z jedną z kwestii. Mianowicie chodzi o pogląd, że wprowadzenie kryptowaluty sprawi, iż gry będą niesprawiedliwe, gdyż niektórzy gracze zyskają przewagę niezależnie od swoich umiejętności. Nie bez znaczenia są tez przemyślenia twórców gier na temat tego, czy kryptowaluta nie stałaby się ważniejsza od samej rozgrywki.


Biznes i technologie bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO