Współtwórca Ethereum krytykuje LibraCoin

Joseph Lubin, współtwórca Ethereum i założyciel ConsenSys, uważa, że LibraCoin Facebooka jest "scentralizowanym wilkiem w zdecentralizowanej owczej skórze".

· 1 min read
Współtwórca Ethereum krytykuje LibraCoin

Joseph Lubin, który znany jest przede wszystkim jako założyciel firmy ConsenSys i współtwórca Ethereum, odniósł się do ogłoszonych przez Facebooka planów stworzenia własnej kryptowaluty. Samo ogłoszenie wywołało sporo kontrowersji, nie tylko wśród polityków i urzędników, lecz również w społeczności kryptowalut.

Lubin słusznie zauważył, iż sama idea projektu Libra jest związana z tym, czego chce społeczność kryptowalut, czyli wysyłania pieniędzy na całym świecie w sposób prosty i niedrogi niczym wysyłanie wiadomości, zaś "infrastruktura finansowa powinna być globalna i stanowić dobro publiczne".

Założyciel ConsenSys słusznie też dodał, że "ludzie będą w coraz większym stopniu ufać zdecentralizowanym formom zarządzania", jednak stwierdził, że w przypadku Facebooka handlowcy będą zmuszeni ufać w to, że sieć jest odpowiednio zarządzana. Co więcej, kryptowaluta Facebooka będzie funkcjonować w sieci, która nie jest w pełni zdecentralizowana i w dodatku kontrolowana przez konsorcjum 28 przedsiębiorstw, a nie przez społeczność.

Lubin stwierdził jednak, że można dostrzec też coś dobrego w całym projekcie. Libra może bowiem wpłynąć na adopcję kryptowalut w gospodarce. Programiści natomiast będą mogli zaprojektować nowe systemy w taki sposób, aby można było jeszcze łatwiej zarządzać kluczami prywatnymi oraz rozumieć pojęcia związane z kryptowalutami, np. "płatności za gas". Dodatkowo, instalowanie wtyczek kryptowalutowych w przeglądarkach internetowych może być jeszcze prostsze, a ich używanie intuicyjne niczym naciśnięcie przycisku "wyślij" w komunikatorach.

Warto również dodać, iż programiści z firmy ConsenSys przeanalizowali kod projektu Facebooka i zauważyli, iż Facebook pożyczył wiele pomysłów od Ethereum.

Sam projekt Facebooka jest także komentowany przez polityków i urzędników, którzy wzywają do dokładniejszego przyjrzenia się projektowi. Co więcej, niedawno została utworzona grupa zadaniowa G7 mająca na celu zbadanie, w jaki sposób banki centralne mogłyby regulować rynek kryptowalut.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO