Konfederacja ponad progiem, PiS 43%. Wybory europarlamentarne 2019 (exit poll)

26 maja do urn poszło aż 43% uprawnionych do tego Polek i Polaków. Wstępne wyniki zaskakują.

· 2 min read
Konfederacja ponad progiem, PiS 43%. Wybory europarlamentarne 2019 (exit poll)

26 maja do urn poszło aż 43% uprawnionych do tego Polek i Polaków - jeszcze kilka lat temu frekwencja wynosiła ledwie 23,83%. Wstępne wyniki zaskakują: Koalicja Europejska z gorszym wynikiem niż PiS, Konfederacja ponad progiem, a Lewica Razem z ledwie 1 procentem. Co to oznacza dla Polek i Polaków?

O godzinie 21:00 zamknięto placówki głosowania, a wolontariusze zaczęli liczyć głosy. Z wstępnego exit pollu, obecna sytuacja polskich polityków w europarlamencie wygląda następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość — 42,4 proc. (24 mandaty)
  • Koalicja Europejska — 39,1 proc. (22 mandaty)
  • Wiosna — 6,6 proc. (3 mandaty)
  • Konfederacja — 6,1 proc. (3 mandaty)
  • Kukiz'15 — 4,1 proc.
  • Lewica Razem — 1,3 proc.

Wybory w roku 2019 przejdą do historii - rekordowa frekwencja, wielka porażka koalicji europejskiej i pierwszy raz tak wysoki wynik skrajnej prawicy. Marne rezultaty lewicy (tylko 1 % dla Lewicy Razem) znów pokazują, że Polska idzie w prawo. Kukiz'15 również pod progiem, co raczej nie jest zaskoczeniem, zważając na wcześniejsze sondaże. Wiosna Roberta Biedronia po stosunkowo niedawnym założeniu zyskuje całe 6 % i wchodzi do Brukseli z trzema europosłami. Wynik, patrząc na niedawne sondaże, nie jest pozytywny, lecz partia Roberta Biedronia dopiero wkracza na polską scenę polityczną.

Tylko cztery partie

Mimo wysokiej frekwencji, polskie społeczeństwo znów ograniczyło się do wąskiej grupy komitetów. Od Polski wejdzie tylko wymieniona czwórka. Całe wybory poszły w zaskakującą stronę, gdyż na Cyprze ogromne poparcie otrzymało ugrupowanie komunistyczne, a w Grecji ponad progiem znaleźli się neonaziści. O tym napiszemy jeszcze dzisiaj w nocy w raporcie odnośnie głosowań w innych państwach.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną o polityce.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO