Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców przez Internet

Nie masz możliwości lub nie chcesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Jeżeli chcesz głosować w innym miejscu niż dotychczas, to konieczne jest dopisanie się do spisu wyborców. Jak to zrobić? O tym dowiesz się na naszym portalu.


Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców przez Internet

Już 13 października odbędą się wybory do parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że osoby, które chcą głosować poza swoim miejscem zameldowania, muszą przesłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców i wyborczyń. Można to zrobić w prosty sposób bez konieczności wychodzenia z domu.

Wniosek o dopisanie do listy wyborców i wyborczyń w danym okręgu można złożyć jedynie wtedy, gdy miejscem zamieszkania jest miejsce odpowiadające temu okręgowi. Taki wniosek można złożyć najpóźniej do 8 października, a więc 5 dni przed wyborami. Nie ma potrzeby jednak udawania się bezpośrednio do urzędu i czekania w kolejce, ponieważ taki wniosek może zostać złożony elektronicznie.

Jak dopisać się do spisu za pomocą Internetu?

Obywatele i obywatelki Polski mają możliwość złożenia stosownego wniosku przez Internet, co umożliwia e-dowód lub Profil Zaufany. Każda osoba, która ma konto założone na elektronicznej platformie ePUAP może złożyć wniosek online oraz sprawdzić decyzję urzędnika przez Internet. Na podjęcie decyzji w sprawie wniosku urzędnik ma maksymalnie 3 dni.

Dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców i wyborczyń z wykorzystaniem strony banku. W tym przypadku na stronie rządowej wystarczy przejść do panelu logowania. Wówczas do wyboru są dwie opcje: Profil Zaufany oraz e-dowód. Aby zalogować się poprzez konto bankowe należy wybrać pierwszą opcję, która pozwoli zalogować się na ePUAP z wykorzystaniem loginu i hasła, jeżeli mamy Profil Zaufany, a jeżeli nie, to poprzez logowanie przez bank.

Obecnie osoby, które korzystają z usług następujących banków mogą zalogować się i założyć Profil Zaufany lub bezpośrednio trafić na stronę wysyłania wniosku: ING Banku Śląski, Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Bank Millenium, Bank Pekao, Santander, Bank Grupy Pocztowej (Envelo), usługi bankowe T-Mobile.

Idziemy na wybory parlamentarne 2019. Chodź z nami!


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO