Wybory parlamentarne na Słowacji

Sobota 29 lutego to wstrząs na słowackiej scenie politycznej - po 8 latach rządów władzę stracili socjaldemokraci. "Próbowaliśmy obudzić śpiącego smoka. Jesteśmy szczęśliwi, że Słowacja powstała." - rzekł Igor Matovič, lider zwycięskiej partii OĽaNO.

· 2 min read
Wybory parlamentarne na Słowacji

W dniu 29 lutego 2020 roku odbyły się wybory do Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Przyniosły one zmianę u sterów państwa - zwyciężyła opozycyjna partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO). Rządzące przez dwie kadencje socjaldemokratyczne stronnictwo SMER-SD zajęło drugie miejsce. W dalszej kolejności uplasowały się partie nacjonalistyczne, liberalne oraz chrześcijańsko-demokratyczne. Frekwencja była największa od 2002 roku i wyniosła 65,8 procent.

Jak wynika z obwieszczenia słowackiej komisji wyborczej, populiści pod wodzą Igora Matoviča mogli liczyć na 25,02 procent poparcia. Lewica z Peterem Pellegrinim na czele otrzymała 18,29 procent głosów, co oznacza spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu z wyborami z 2016 roku. Trzeci wynik - 8,24 proc. - należał do narodowców z Sme Rodina. Pierwszy odpływ wyborców od czasów założenia zaliczyła skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja (ĽSNS) Mariana Kotleby, zajmując czwartą lokatę z 7,97 proc. głosów. W parlamencie znalazły się również Wolność i Solidarność (SaS) oraz Dla Ludzi (Za ľudí) otrzymując odpowiednio 6,22 proc. oraz 5,77 proc.

Źródło: Deutsche Welle

Poza Radą Narodową znalazły się frakcje mniejszości węgierskiej: MKÖ-MKS, Most-Híd oraz słowaccy narodowi konserwatyści z SNS. Dwie ostantie w poprzedniej kadencji wchodziły w skład koalicji rządowej. Siedmioprocentowego progu nie przekroczyła partia obecnej prezydent Republiki Słowackiej, Zuzanny Čaputovej. Z wynikiem 6,96 procent PS/SPOLU nie wprowadziła żadnego reprezentanta.

Parlamentarzyści stają przed wyzwaniem w postaci powołania nowego rządu. Centroprawicowcy z OĽaNO mają wiele możliwości koalicyjnych. Jest szansa, że nowa administracja utrzyma się do końca kadencji - ocenił Tomas Kozak, rektor Wyższej Szkoły Nauk Politycznych i Społecznych w Kutnej Horze w wywiadzie dla AFP - Te partie były w opozycji przez długi czas, toteż ich liderzy wręcz pragną objęcia władzy. A władza jest najtrwalszym spoiwem.

Rozkład miejsc w Radzie Narodowej. Źródło: SME.sk

Różnica w preferencjach wyborczych sąsiadów z Południa między 2016 a 2020 spowodowana jest protestami przeciwko korupcji i przestępczym układom. Miały one źródło w morderstwie dziennikarza Jana Kuciaka, który w swoim dochodzeniu ujawnił oszustwa podatkowe i powiązania z włoską mafią 'Ndrangheta osób z najbliższego otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico (SMER-SD). Na antyrządowych manifestacjach zebrało się ponad 60 tysięcy Słowaków, którzy mieli dość kryminalnych praktyk partii rządzącej. Wraz z narastającym społecznym sprzeciwem popularne stały się hasła antykorupcyjne oraz antyestablishmentowe. I właśnie "Razem przeciwko Mafii"stało się przewodnim sloganem zwycięskiej kampanii partii Zwyczajni Ludzie.


Źródła: France24, The New York Times, SME.sk,.volbysr.sk, iROZHLAS (zdjęcie)