Z jakich rozszerzeń do przeglądarki internetowej na komputerze warto korzystać?

· 2 min read
Z jakich rozszerzeń do przeglądarki internetowej na komputerze warto korzystać?

Korzystałem, z wielu rozszerzeń szukając i testując, aby znaleźć te najlepsze.

Prywatnie korzystam na komputerze z Firefox'a, ale rozszerzenia, które polecę można również zainstalować na innych przeglądarkach jak Chrome (w tym również Brave) i Operze.

Zacznijmy od najważniejszego rozwiązania blokującego reklamy i elementy śledzące, czyli AdBlocka. Na rynku mamy wiele różnych rozwiązań, kilka z nich testowałem i moim zdaniem najlepiej wypada uBlock Origin, który jest prosty w konfiguracji.

Sam uBlock nie zawsze jest wystarczającym elementem, aby zablokować elementy śledzące. Do wsparcia uBlock'a korzystam z rozszerzenia, które się nazywa Privacy Badger.

Przy przeglądaniu internetu, a w szczególności, gdy podajemy jakieś dane np. te wrażliwe jak dane osobowe czy numer karty płatniczej, to warto zadbać o bezpieczne szyfrowane połączenie, dzięki HTTPS. Abym nie musiał pamiętać o sprawdzaniu dostępu po szyfrowanym połączeniu mam od tego rozszerzenie, które, gdy wykryje nieszyfrowane połączenie, zablokuje je. Do zabezpieczenia używam HTTPS Everywhere.

Czas na coś, co ułatwia mi przechowywanie moich loginów i haseł do wielu różnych usług. Posiadanie jednego hasła do wielu usług jest bardzo złym i niebezpiecznym rozwiązaniem, więc praktykuje bardzo rygorystyczną politykę haseł, jakie generuje i ustawiam. Aby nie musieć ich pamiętać, a przy okazji kopiować je z komputera na telefonie wykorzystywuje menadżer haseł, czyli bazę, w której znajdują się moje długie i skomplikowane hasła. W moim przypadku jest to Bitwarden.

Źródło: Unsplash/uBlock Orgin/Privacy Badger/HTTPS Everywhere/Bitwarden