Zabezpieczenia nowego, "bezpiecznego" komunikatora rządu Francji złamane

Nowo uruchomiony, teoretycznie bezpieczny i gwarantujący szyfrowanie wiadomości komunikator francuskiego rządu miał poważną lukę.

· 2 min read
Zabezpieczenia nowego, "bezpiecznego" komunikatora rządu Francji złamane

Tchap, aplikacja do komunikacji, która została stworzona przez francuski rządu w celu zabezpieczenia wewnętrznej komunikacji urzędników, ministrów oraz parlamentarzystów z powodu obaw przed szpiegowaniem komunikacji francuskich władz przez zagraniczne agencje wywiadowcze, została opracowana na bazie kodu źródłowego Riot, otwartego oprogramowania, które wykorzystuje protokół Matrix do komunikacji end-to-end.

Aplikacja francuskiego rządu jest dostępna w sklepie Google Play, co oznacza, że każda osoba na świecie może ją pobrać. Jednak do używania jej potrzebne jest konto e-mail w jednej z dwóch domen rządowych: gouv.fr lub elysee.fr. Dzięki takiemu adresowi możliwe jest założenie konta.

Robert Baptiste, francuski ekspert do spraw zabezpieczeń, znany też jako Elliot Alderson, znalazł poważną lukę w zabezpieczeniach aplikacji, która mogłaby umożliwić atak niemal każdemu poprzez założenie konta w aplikacji Tchap. Tym samym osoba postronna mogłaby uzyskać dostęp do wszystkich grup oraz kanałów bez konieczności posiadania konta pocztowego w domenie gouv.fr i elysee.fr.

Źródło: https://medium.com/@fs0c131y

W jaki sposób? Otóż programiści tworzący aplikację napisali błędny kod odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności adresu e-mail. Wystarczyło do dowolnego adresu dopisać jakikolwiek adres rządowy.

Przykładowo: [email protected]@[email protected]

Jak widać, wystarczyło jedynie do adresu email dopisać inny, losowy adres w rządowej domenie. Dzięki temu można było zalogować się jako pracownik Pałacu Elizejskiego i mieć dostęp do wszystkich grup i kanałów w aplikacji. Wszystko to dokładnie opisał Robert Baptiste na swoim blogu.

Baptiste zgłosił wykrytą lukę w zabezpieczeniach zespołowi programistów, którzy szybko poprawili kod.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO