Założyciel Alibaby: USA zmarnowały biliony na prowadzenie wojen

Jack Ma, założyciel Alibaby, w wywiadzie udzielonym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii krytycznie wypowiedział się o zmarnowaniu przez amerykańskie władze ogromnych pieniędzy, które zostały przeznaczone na zbrojenia i wojny, zamiast na inwestycje w infrastrukturę.

· 2 min read
Założyciel Alibaby: USA zmarnowały biliony na prowadzenie wojen

Jack Ma, założyciel Alibaba Group, został poproszony o udzielenie wywiadu przez Andrew Rossa Sorkina, dziennikarza CNBC, w związku z zapowiedzeniem przez prezydenta Donalda Trumpa nowych ceł na produkty importowane z Chin.

Chiński miliarder powiedział wówczas, że obwinianie Chin o jakiekolwiek problemy ekonomiczne Stanów Zjednoczonych jest błędne. Założyciel Alibaby stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny same siebie obwiniać.

To nie jest tak, że inne kraje kradną wam miejsca pracy. To wasza strategia. Dystrybuujcie pieniądze i rzeczy we właściwy sposób — powiedział Jack Ma, założyciel Alibaby.

Ma dodał również, że Stany Zjednoczone zmarnowały ponad 14 bilionów dolarów, które zostały przeznaczone na prowadzenie wojen w ciągu ostatnich 30 lat, zamiast inwestować fundusze w rozwój infrastruktury. Nie jest tajemnicą, iż założyciel Alibaby nie jest jedynym krytykiem agresywnej polityki USA. Ma powiedział wprost, że wojny prowadzone przez Stany Zjednoczone, a więc również idące za nimi inwestycje w zbrojenia, były powodem osłabienia wzrostu gospodarczego USA, a nie "chińska kradzież miejsc pracy".

Ma nazwał outsourcing jako "wspaniałą" oraz "idealną" strategię.

Amerykańskie międzynarodowe firmy zarobiły miliony dolarów na globalizacji. Przez ostatnie 30 lat, IBM, Cisco, Microsoft, zarobiły dziesiątki milionów. Zyski, które odnotowały te firmy, są czymś więcej niż czterema chińskimi bankami razem... Ale dokąd poszły te pieniądze? — dodał założyciel Alibaba Group.

Jack Ma słusznie stwierdził, że Stany Zjednoczone nie inwestują odpowiednio swoich pieniędzy, dlatego wielu mieszkańców i mieszkanek zmaga się z problemami finansowymi. Chiński miliarder zaznaczył, że dużo pieniędzy trafia na Wall Street i do Doliny Krzemowej. Powiedział również, że kraj powinien przede wszystkim pomagać klasie średniej oraz ubogim, a także, ze Amerykanie "nie są dobrzy w szkolnictwie".

Powinniście wydawać pieniądze na swoich ludzi. Nie wszyscy mogą dostać się na Harvard, podobnie jak i ja — słusznie dodał Jack Ma.

We wcześniejszym wywiadzie Ma dodał, że dziesięć razy próbował dostać się na prestiżowy uniwersytet i za każdym razem jego próby kończyły się fiaskiem. W związku z tym założyciel Alibaby podkreślił, że globalizacja jest zjawiskiem dobrym, jednak "powinna być integracyjna", a korzyści z niej płynące nie powinny trafiać wyłącznie do najbogatszych.

Świat potrzebuje nowego przywództwa, ale nowe przywództwo polega na współpracy. Jako przedsiębiorca chcę, aby świat wspólnie dzielił dobrobyt — powiedział w trakcie wywiadu Ma.

Bądź na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.