Założycielka Plum Alley wierzy, że uda się jej zwiększyć udział kobiet w świecie inwestycji

Cztery lata temu Deborah Jackson, weteranka Wall Street, zrezygnowała ze swojej kariery w Goldman Sachs, gdzie zajmowała się bankowością i opieką zdrowotną, aby założyć firmę inwestycyjną wspierającą firmy STEM założone przez kobiety.

· 2 min read
Założycielka Plum Alley wierzy, że uda się jej zwiększyć udział kobiet w świecie inwestycji

Firma Plum Alley, która zajmuje się inwestowaniem w firmy STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) założone przez kobiety i znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju, jest pionierem nowego modelu inwestycyjnego opartego na założeniu, iż dzięki odpowiedniej polityce inwestycyjnej będzie możliwe zwiększenie udziału kobiet w biznesie.

Po serii eksperymentów z różnymi modelami biznesowymi, szczególnie z e-commerce, Jackson nawiązała współpracę z Andreą Turner Moffitt, która również zajmowała się bankowością inwestycyjną oraz odpowiadała za zarządzanie aktywami swoich klientów i klientek na Wall Street. Firma Jackson jest oparta na założeniach przedstawionych w książce autorstwa Moffitt Harness the Power of the Purse: Winning Women Investors i tezy zawarte w publikacji stanowią fundamenty przedsiębiorstwa.

Wierzymy w to, że kapitał podwyższonego ryzyka jest jednym z najlepszych sposobów wywierania wpływu na świat. Bardzo ważne jest, aby szersza baza inwestorów, zwłaszcza kobiet, zasiadała przy stole, kierując kapitał do firm rozwijających innowacje dla naszej przyszłości i rozwiązania najtrudniejszych problemów naszych czasów powiedziała Deborah Jackson.

To, co zwraca uwagę w Plum Alley, to fakt, iż nie jest to tradycyjna firma VC (venture capital), ponieważ model biznesowy jest oparty na członkostwie dla akredytowanych inwestorów, który koncentruje się na trzech filarach inwestycyjnych: finansowaniu firm poprzez rundy A, kryterium przynajmniej jednej kobiety w zespole założycielskim oraz rozwijanie technologii, w tym technologii dla sektora zdrowia.

Akredytowani inwestorzy są zobowiązani do opłacania rocznych składek wynoszących od 1 000 dolarów amerykańskich do 5 000 dolarów. Obejmuje to dostęp do narzędzi inwestycyjnych, możliwość udziału w wydarzeniach biznesowych, a także prywatne kolacje z członkami i członkiniami kadr zarządzających wielu firm, w tym firm znajdujących się na liście Fortune 500 oraz startupów.

Aktualnie 350 osób ma status akredytowanych inwestorów w firmie inwestycyjnej. Inwestorzy mają wpływ na to, w jakie firmy Plum Alley zainwestuje. Zdecydowana większość członków i członkiń inwestuje w wiele przedsiębiorstw, aby budować swoje własne portfolio inwestorskie.

Przez ostatnie trzy lata Plum Alley zainwestowała łącznie w cztery firmy, a dwie kolejne rundy finansowania mają zostać wkrótce zamknięte.

Deborah Jackson wprost przyznała, że najtrudniejsze w budowaniu firmy jest umiejętność powiedzenia "nie" oraz bycia pilną osobą, aby każdy wydatek w dowolny sposób generował przychody. Jednocześnie przed firmą stoi wyzwanie, aby przekonać kobiety do inwestowania w startupy zamiast bardziej tradycyjnego inwestowania w akcje dużych przedsiębiorstw, funduszy ETF czy też innych funduszy inwestycyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż coraz większą popularność zdobywa opłacanie osób, którym przekazuje się kapitał, aby te osoby wykonały całą pracę związaną z przeprowadzeniem inwestycji.


Inwestycje bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO