Zamachowiec Państwa Islamskiego zatrzymany w Hiszpanii. Odrodzenie terroryzmu?

Czy Europę czeka nowa fala terroryzmu?

· 2 min read
Zamachowiec Państwa Islamskiego zatrzymany w Hiszpanii. Odrodzenie terroryzmu?

W piątek 8 maja 2020 roku w Barcelonie hiszpańska Guardia Civil zatrzymała Marokańczyka, który powiązany był z Państwem Islamskim. Według hiszpańskich służb planował zamach.

Jak czytamy w oświadczeniu:

Podejrzany zamierzał przeprowadzić atak terrorystyczny. Szczegóły nie są znane.

Potencjalny zamachowiec został opisany przez hiszpańską policję jako „głęboko zradykalizowany”, a czas trwania jego współpracy z ISIS oceniła na około 4 lata.

Źródło: Egypt Independent


Marokańczyk do niedawna nie wykazywał żadnych oznak radykalizmu. Dopiero po wprowadzeniu przymusowej kwarantanny w Hiszpanii ogłosił swoją przynależność do grup Państwa Islamskiego oraz wyraził nienawiść do świata zachodniego, korzystając ze swojego konta społecznościowego. Co więcej, terrorysta miał kilkukrotnie wychodzić na spacery po mieście, aby wybrać cel swojego ataku.

Do aresztowania doszło dzięki współpracy amerykańskich i marokańskich służb. Nie jest to pierwsze aresztowanie bojownika ISIS na terenie Hiszpanii w tym roku — w kwietniu w Almerii policja schwytała brytyjskiego rapera, który walczył w szeregach Państwa Islamskiego w Iraku oraz Syrii.

Źródło: Misyjne.pl


Katalonia już wcześniej była miejscem zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez współpracowników ISIS. 17 i 18 sierpnia 2017 roku islamiści przeprowadzili serię zamachów, m.in. wysadzenie budynku w mieście Alcanar, atak nożowy w Cambrils oraz staranowanie przechodniów furgonetką na turystycznej ulicy La Rambla w Barcelonie. Zginęło 21 osób (w tym 5 zamachowców), a 136 osób zostało rannych.


Źródła: Reuters, Devdicourse, Spaininenglish.com, almendron.com (Zdjęcie główne)