Zamknięta Europa. Liczba wniosków o azyl w krajach UE spadła o 86 procent!

Czy pandemia koronawirusa zatrzyma kryzys migracyjny?

· 2 min read
Zamknięta Europa. Liczba wniosków o azyl w krajach UE spadła o 86 procent!

W porównaniu z lutym 2020 roku o 86 proc. spadła w kwietniu liczba wniosków o azyl w krajach Unii Europejskiej. Jest to najniższy poziom od dekady, zamknięcie granic spowodowane pandemią COVID-19 potęguje problemy i wyzwania dotyczące uchodźców, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami — podaje Reuters.

Według statystyk Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie azylu w lutym 2020 roku złożono około 61134 wniosków, natomiast w marcu odnotowano spadek o 44 proc., otrzymując 34737 aplikacji o udzielenie statusu uchodźcy. W kwietniu zaś liczba wniosków wyniosła 8730. W lutym pozytywnie rozpatrzono 8361 próśb, w marcu zaakceptowano ich 9713.

Największą narodowością ubiegającą się o azyl są Syryjczycy, którzy migrują głównie z powodu trwającej wojny domowej w ich państwie. Na drugim miejscu pod względem ilości złożonych wniosków uplasowali się Afgańczycy, na trzecim zaś Wenezuelczycy, a za nimi Kolumbijczycy.

Źródło: Middle East Eye

Dyrektorka Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu Nina Gregori w wywiadzie dla Reutersa podkreśliła:

Sytuacja tych, którzy potrzebowali azylu już wcześniej była trudna. Opuściwszy kraj przed agresją i prześladowaniami, zostali oni dotknięci kryzysem COVID-19, który dodatkowo skomplikował ich położenie.

Petra Baeyens, starszy urzędnik ds. prawnych w Europejskiej Radzie ds. Uchodźców, wyliczała zagrożenia czekające w krajach europejskich na tych, którzy dostali się do Europy, a pandemia przerwała procedury rozpatrywania ich wniosków:

Mają oni ograniczony dostęp do służby zdrowia i są uznawiani za nielegalnych imigrantów zanim ich wnioski zostaną rozpatrzone. [...] Mogą łatwiej stać się ofiarami wyzysku.

Źródło: The Globe Post

Pomimo wygasania epidemii w krajach wspólnoty europejskiej, granice zewnętrzne UE pozostają dalej zamknięte. Jak informuje unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson, otwarty ruch w strefie Schengen zostanie przywrócony 1 lipca. Obecnie możliwy jest wolny tranzyt, a także ruch między poszczególnymi państwami. Turyści mogą przebywać we Włoszech od 3 czerwca, swoje granice częściowo otworzyły Czechy i Słowacja. Niemcy, Austria, Francja i Grecja mają uczynić to 15 czerwca, a 22 czerwca ruch wznowi Hiszpania. Natomiast w Polsce kontrole graniczne zostaną zniesione 13 czerwca.


Źródła: Reuters, European Asylum Support Office, money.pl, Middle East Monitor (Zdjęcie główne)