Zapowiedź aneksji Doliny Jordanu uznana przez Ligę Arabską jako "akt agresji" Izraela

Benjamin Netanjahu, premier Izraela, zapowiedział, że w przypadku wygranej jego partii w wyborach dojdzie do aneksji Doliny Jordanu. Liga Arabska potępiła tę deklarację określając ją "aktem agresji" Izraela.


Zapowiedź aneksji Doliny Jordanu uznana przez Ligę Arabską jako "akt agresji" Izraela

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, we wtorek zadeklarował, że jeżeli on i jego ugrupowanie polityczne wygrają wybory w kraju, Izrael ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która obecnie stanowi część Zachodniego Brzegu, a więc terenów palestyńskich, które aktualnie znajdują się pod kontrolą Izraela.

Po ustanowieniu nowego rządu mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego — tymi słowami wypowiedzianymi w telewizyjnym programie premier Benjamin Netanjahu zapowiedział planowaną aneksję.

Liga Arabska szybko zareagowała wydając wspólnie oświadczenie ministrów:

Liga Arabska uważa to oświadczenie za niebezpieczne wydarzenie i nową izraelską agresję zapowiadającą zamiar pogwałcenia prawa międzynarodowego.
Dolina Jordanu. Fot. Antony Loewenstein

Dyplomaci ponadto zakomunikowali, iż zdaniem Ligi Arabskiej plany Izraela "podważają szanse wszelkiego postępu w procesie pokojowym oraz storpedują jego podstawy"

Władze Autonomii Palestyńskiej wraz z Jordanią wydały podobne oświadczenia i tak samo jak Arabia Saudyjska określiły plany Netanjahu jako "bezpodstawne" oraz pogwałcające obowiązujące prawo międzynarodowe, co oznaczałoby też podważenie "wszelkich wysiłków na rzecz pokoju" w regionie.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyBądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO