Zderzenie dwóch rzeczywistości, czyli obraz wart więcej niż tysiąc słów

Zderzenie dwóch rzeczywistości, czyli obraz wart więcej niż tysiąc słów

Prace Ugura Gallena, tureckiego artysty, są smutne, wstrząsające oraz, co najważniejsze, zmuszające do refleksji. Turecki twórca, którego na Instagramie obserwuje już ponad 67 tysięcy osób, zobrazował dwie rzeczywistości współczesnego świata.

· 2 min read

Artysta jest mieszkańcem Turcji, kraju sąsiadującego z jednym z najniebezpieczniejszych regionów na świecie. To też w sposób istotny wpływa na to, jak Gallen postrzega świat oraz swoją pracę.

Kontrast pomiędzy tymi terytoriami jest odzwierciedleniem rzeczywistości, które zainspirowały mnie do stworzenia tego cyklu zdjęć — powiedział Ugur Gallen.

Prace artysty są zestawieniem ze sobą zdjęć ukazujących, według twórcy, światy równoległe. Użyte w pracy Gallena zdjęcia nabierają nowego znaczenia oraz wskazują na kontrast pomiędzy światem pełnym luksusu oraz koszmarem dnia codziennego. Pierwszą częścią jest obraz ukazujący problemy XXI wieku, takie jak ubóstwo, represje, konflikty zbrojne. Drugą część stanowi widok związany z luksusowym życiem, codziennością każdego i każdej z nas. Rozbieżność tych dwóch zestawionych ze sobą obrazów powoduje, że sztuka ta mocno wpływa na każdą osobę i zmusza do przemyśleń.

Charakterystyczną cechą prac artystycznych jest brak zamieszczonego jakiegokolwiek komentarza ze strony Gallena. Dzięki temu odbiorca staje się osobą, której zostawione zostaje miejsce na własne przemyślenia. Można jedynie dowiedzieć się o tym, iż artysta chce, aby świat żył według słów Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji, które brzmią następująco:

Pokój w domu, pokój na świecie.

Twórczość Gallena z całą pewnością nie jest komfortową przygodą, jednak warto się z nią dobrze zapoznać. Szczególnie teraz, kiedy większość osób zagonionych jest za prezentami świątecznymi i martwi się o to, by czasami zamówione paczki nie przyszły za późno.

Zdjęcia w niniejszym artykule pochodzą z oficjalnego konta na Instagramie artysty.


Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.