Zielone światło dla Chorwacji ws. przystąpienia do strefy Schengen

Komisja Europejska potwierdziła, że Chorwacja ma pełne prawo przystąpić do strefy Schengen.


Zielone światło dla Chorwacji ws. przystąpienia do strefy Schengen

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej już od 6 lat, jednak 4 lata zajęło Komisji Europejskiej dojście do wniosku, iż kraj ten spełnia wszystkie kryteria niezbędne do dołączenia do obszaru umożliwiającego podróż bez paszportów.

Jak powiedział grecki komisarz Dimitri Avramopoulos:

Jest to obszar, który oferuje swobody i przywileje, ale związana jest z nim także wielka odpowiedzialność. Dołączenie do tego "klubu" nie jest czymś, co lekceważymy.

Jak poinformowała Komisja Europejska, Chorwacja spełnia warunki, które są konieczne do przystąpienia do strefy Schengen. Jednym z kryteriów jest gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy strefy.

Przyszłe przystąpienie Chorwacji do Schengen, a także Bułgarii i Rumunii jest tym bardziej istotne i konieczne, biorąc pod uwagę dzisiejsze wyzwania związane z migracją i bezpieczeństwem — kontynuował Avramopoulos.
Chorwacja, Rumunia, Bułgaria oraz Cypr są krajami, które starają się dołączyć do strefy Schengen.

Warto dodać, że decyzja Komisji Europejskiej o udzieleniu zgody na dołączenie do bloku państw członkowskich strefy Schengen jest bolesna dla Bułgarii oraz Rumunii, które nadal nie są włączone do Schengen.

Teraz decyzja o tym, czy Chorwacja będzie mogła dołączyć do krajów strefy Schengen należy do przywódców krajów unijnych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO