Zielone światło w Wenezueli dla rosyjskich firm chcących wydobywać złoto

Władze Wenezueli postanowiły zaoferować rosyjskim firmom możliwość udziału w wydobywaniu złota w kraju.

· 2 min read
Zielone światło w Wenezueli dla rosyjskich firm chcących wydobywać złoto

Rząd wenezuelski zdecydował się na pozwolenie rosyjskim przedsiębiorstwom z branży wydobywczej na eksplorację złóż złota i wydobywanie złota na terytorium całego kraju. O fakcie tym poinformował ambasador Rosji w Caras, Władimir Zaemski, który dodał, że władze Wenezueli przedstawiły pakiet "interesujących propozycji". Wiadomo już, iż rosyjskie firmy są zainteresowane nowymi możliwościami ekspansji biznesowej.

Jeżeli chodzi o udział Rosji w wydobyciu złota i innych projektach wydobywczych, to Wenezuela przedstawiła szerokie spektrum interesujących propozycji, które aktualnie są rozważane przez zainteresowane rosyjskie firmy — powiedział Władimir Zaemski, ambasador Rosji w Wenezueli.

Oficjel dodał również, iż rząd Wenezueli jest zainteresowany zawarciem partnerstwa z Rosją w zakresie rozwoju sektora wydobywczego, aby móc skuteczniej eksplorować zasoby naturalne południowoamerykańskiego kraju, w szczególności diamentów, złota oraz koltanu wykorzystywanego często do ekstrakcji pierwiastków, takich jak tantal i niob.

Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż oprócz bogatych złóż ropy naftowej, Wenezuela dysponuje również innymi zasobami naturalnymi, takimi jak złoto, diamenty, aluminium, żelazo, boksyt, a także gaz ziemny. Według raportu Światowej Rady Złota opublikowanego w czerwcu bieżącego roku, w Wenezueli jest około 150 ton złota, co zalicza kraj do grona państw z największymi pokładami złota na świecie.

Wenezuela obecnie jest jednym z najważniejszych sojuszników Rosji w Ameryce Południowej.

Jednak problemem Wenezueli jest kryzys gospodarczy oraz amerykańskie sankcje, które zmusiły Wenezuelę do poszukiwania pomocy ze strony innych państw. Już na początku 2018 roku władze amerykańskie zakazały firmom amerykańskim oraz osobom prywatnym zajmować się działalnością biznesową polegającą na współpracy z wenezuelskimi podmiotami i osobami zajmującymi się sprzedażą złota. W odpowiedzi rząd w Caras podpisał z władzami Rosji umowę inwestycyjną o łącznej wartości 5 miliardów dolarów w celu zwiększenia produkcji ropy w Wenezueli o milion baryłek dziennie. Umowa ta została podpisana grudniu.

Co więcej, jak informuje rosyjski ambasador, władze Wenezueli i Rosji prowadzą rozmowy na temat potencjalnej współpracy w ramach Rosyjskiego Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GLONASS), za którego rozwój i działanie odpowiada rosyjskie lotnictwo wojskowe i aktualnie jest drugim alternatywnym systemem nawigacyjnym na świecie.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.